Szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca i Oksfordu będzie znowu dostępna, ale tym razem pojawi się pod zupełnie inną nazwą.

Cyfrowy paszport wprowadzony w USANowy Jork wprowadza pierwsze cyfrowe paszporty w USA dla zaszczepionych na COVID-19

Informację o jej ponownym wejściu do systemu szczepień w Europie przekazała szwedzka Agencja ds. Produktów Medycznych Läkemedelsverket, powołując się na dane udostępnione przez Europejską Agencję Leków (EMA). Nowa nazwa AstraZeneca to teraz Vaxzevria.

Zmiana nazwy została zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków 25 marca. Nowa nazwa, opakowanie i etykieta są jedynymi zmianami dotyczącymi tej szczepionki, gdyż jej skład pozostaje dokładnie taki sam.

Sanda Lindsay - pierwsza osoba w USA zaszczepiona przeciw Covid-19Artefakty z pierwszego szczepienia COVID-19 w USA trafią do muzeum

Historia szczepionki AstraZeneca jest krótka i bardzo burzliwa. Zarejestrowano ją w Unii Europejskiej 29 stycznia. Dostała rekomendację dla użycia jej przeciw COVID-19. Bardzo szybko pojawiły się wątpliwości, czy nie wywołuje ona powikłania w postaci zakrzepów krwi.

W związku z obawami ludzi i odmowami poddania się szczepieniu wiele krajów Unii Europejskiej na własną rękę zaprzestały jej podawania.

18 marca Europejską Agencję Leków, wydała decyzję, że nie ma związku pomiędzy szczepieniami AstraZenecą a wspomnianymi powikłaniami. Jednak 25 marca pozwolono na zmianę nazwy i opakowania.