Kiedy będziecie mieli trochę czasu, żeby zasiąść przy stole, to warto sięgnąć po gry planszowe. Tak, dobrze wiemy, że to rozrywka, która kojarzy się z zabawami dla dzieci i przywodzi na myśl skojarzenia z dzieciństwa, kiedy do wyboru były tylko Monopol, Chińczyk i Grzybobranie, ale… czasy się zmieniły, a wraz z nimi gry planszowe.

Filmy na WielkanocWielkanoc w domu - te filmy najlepiej wprowadzają w świąteczną atmosferę

Obecne tytuły to często prawdziwe dzieła sztuki z pięknymi planszami, figurkami, misternymi żetonami i znacznikami, od których trudno oderwać wzrok. Co więcej, na rynku jest tak wiele gatunków gier planszowych, że każdy znajdzie coś dla siebie - fani przygód, główkowania, sportu, zarządzania czy ratowania świata przed inwazją zombie!

Everdell

Gra planszowa EverdellGra planszowa Everdell Daniel Górecki

To propozycja zarówno dla początkujących, jak i nieco bardziej doświadczonych graczy planszówkowych - tych pierwszych nie przytłacza ogromem zasad, a jednocześnie daje tym drugim spore pole do popisu i odkrywanie różnych dróg do zwycięstwa.

Co jednak najważniejsze, kiedy raz zobaczycie tę przepiękną grę, to już nie będziecie chcieli od niej odejść - szczególnie że kierujemy w niej losami cywilizacji leśnych zwierząt, wcielając się w jeże, żółwie, myszki czy wiewiórki, plansza ozdobiona jest dużym stojącym drzewem, które musimy sobie najpierw samodzielnie złożyć, a my korzystamy z kart pełnych pięknych ilustracji i misternych żetonów surowców. Jeśli zaś chodzi o mechanikę gry, to polega ona głównie na przydzielaniu naszych zwierzątek-pracowników do konkretnych pól planszy w celu zbierania zasobów, za które następnie kupujemy sobie budynki i mieszkańców.

Ishtar

Gra planszowa - IshtarGra planszowa - Ishtar Daniel Górecki

A może chcecie w końcu poczuć wiosnę? W takim razie powinniście rzucić okiem na grę zatytułowaną Ishtar, w której naszym zadaniem jest stworzenie jak największego i najpiękniejszego ogrodu. To kolejna gra z przepiękną oprawą, w której mamy kafelki o wyjątkowym kształcie, bajkowe ilustracje, mnóstwo kolorowych kryształków i drewniane figurki przedstawiające drzewa i ogrodników.

Nam nie pozostaje nic innego, jak tylko dać się porwać tej orientalnej przygodzie i zapełniać kolejne kafelki kwiatami i drzewami - nie dajcie się jednak zwieść, bo Ishtar to jednak wyścig o miano Królewskiego Ogrodnika, w którym liczy się każda kontrolowana fontanna, rabatka, posadzony kwiatek czy zebrany klejnot, na którym zależy również naszym współgraczom. Mówiąc krótko, jest pięknie i miło, ale z pewnością poczujemy też rywalizację i od czasu do czasu będziemy wchodzić sobie w drogę.

Azul: Letni pawilon

Gra planszowa - AzulGra planszowa - Azul Daniel Górecki

A skoro jesteśmy już przy tych ładnych grach, które wprowadzą nieco słońca i wiosny do naszych świątecznych domów, to nie może też zabraknąć jakiejś gry z serii Azul. O jej popularności niech świadczy fakt, że w krótkim czasie na rynek trafiły aż 3 tytuły i wszystkie 3 mogą się pochwalić niesłabnącą popularnością. I w sumie to trudno się temu dziwić, bo nie tylko dobrze wyglądają, ale i zapewniają idealną dawkę główkowania w gronie rodziny i przyjaciół.

My ze swojej strony polecamy najnowszą odsłonę o podtytule Letni pawilon, która rozwija sprawdzone mechanizmy i pozwala najwięcej kombinowania. A o co konkretnie tu chodzi? Gra przenosi nas do Portugalii, gdzie jako najwybitniejsi rzemieślnicy swoich czasów podejmujemy się zbudowania majestatycznego budynku upamiętniającego członków rodziny królewskiej - Letniego Pawilonu. Do dyspozycji mamy kafle o wyjątkowych kształtach i kolorach, z których musimy stworzyć wyjątkową mozaikę.

Palec Boży

Gra planszowa - Palec BożyGra planszowa - Palec Boży Daniel Górecki

Gdy bogowie się nudzą zaczyna się zabawa - tak opisuje swoją grę wydawca i nie da się ukryć, że coś w tym jest, bo Palec Boży to przede wszystkim ogrom świetnej zabawy w gronie najbliższych. Mówimy o prostej grze zręcznościowej, w której każdy z graczy "pstryka" swoimi wyznawcami (jak kiedyś przy grze w kapsle!), starając się umieścić je na planszy, zniweczyć plany innych i zostać najpotężniejszym z bogów. Różni bogowie mają do dyspozycji różne moce, dzięki którym zyskują przewagę i psują krew innym, a co najważniejsze… zasady tłumaczy się w minutę, a później zostaje już tylko zabawa!

Decrypto

Gra planszowa - DecryptoGra planszowa - Decrypto Daniel Górecki

Zręczność szarych komórek możemy zaś przetestować przy partyjce Decrypto, próbując odszyfrować wiadomość od Zajączka Wielkanocnego (no co, już nam się udzielił klimat!). To drużynowa zabawa w łamanie słownych szyfrów za pomocą skojarzeń - każda z dwóch drużyn otrzymuje zestaw znanych tylko im haseł, a następnie wybiera szyfranta, który jako jedyny zna kod i próbuje go przekazać swojej drużynie w taki sposób, by dopasowała cyfry do dostępnych haseł, ale jednocześnie utrudniając życie przeciwnikom, którzy też próbują go odszyfrować. Zagmatwane? Tylko w teorii, bo w praktyce wszyscy łapią zasady błyskawicznie i jedynym problem okazuje się… zbyt bujna wyobraźnia szyfrantów!

Na skrzydłach

Gra planszowa - na skrzydłachGra planszowa - na skrzydłach Daniel Górecki

Była już wiosna, były już zwierzątka i byli bogowie, więc do wielkanocnego kompletu brakuje nam już tylko jajek, ale spokojnie… tu też mamy temat! Nie wierzycie? To wystarczy spojrzeć na grę Na skrzydłach - gracze rozwijają tu własne rezerwaty, które są ostoją dla wielu różnorodnych gatunków ptactwa, a każdy kolejny okaz jest szansą na wzbogacenie naszej kolekcji, a także rozwój rezerwatu i realizację celów.

Będziemy więc zagrywać ptaki, zdobywać pożywienie i składać… jajka! A nie mówiliśmy? Co więcej, gra pomimo prostych zasad oferuje dużo możliwości również dla bardziej zaawansowanych graczy, a co więcej jej plansze celów są dwustronne i pozwalają na wybór wariantu gry z mniejszą lub większą dawką rywalizacji, więc w Na skrzydłach może zagrać dosłownie każdy.

Brzdęk!

Gra planszowa - BrzdękGra planszowa - Brzdęk Daniel Górecki

Ba, mamy nawet więcej jajek, o ile nie przeszkadza Wam, że te ostatnie będą… smocze! Takie możemy bowiem znaleźć w grze Brzdęk!, której nie może zabraknąć w żadnym zestawieniu polecanych planszówek, bo jest po prostu fenomenalna. Kolejne nakłady rozchodzą się w ekspresowym tempie, a wydawca dosłownie nie nadąża z dostarczaniem produktu na rynek, co samo w sobie jest najlepszą rekomendacją.

Gracze wcielają się tu w odważnych złodziejaszków, którzy schodzą do podziemi strzeżonych przez smoka, żeby zdobyć cenne artefakty i uciec z plecakami pełnymi cennych błyskotek. Niestety jest tu pewien problem… jeden fałszywy ruch i Brzdęk!, wystawiamy się na cel bestii, która nie jest zadowolona z tego, że próbujemy ją oskubać. Świetna zabawa gwarantowana, szczególnie kiedy okazuje się, że można nieco pomóc innym graczom, żeby zrobili więcej hałasu niż my :)

No to jak, co wybieracie? A może uda się spróbować wszystkie?