Do tej pory rekord sprzedaży gier wideo wynosił 156 tysięcy dolarów, które ktoś zdecydował się zapłacić w czerwcu minionego roku za Super Mario Bros. 3.

I choć to imponująca wartość, to wypada blado przy nowym rekordzie, który padł w minionym tygodniu - okazuje się bowiem, że podczas aukcji Heritage Auctions inna gra z popularnym hydraulikiem osiągnęła cenę 660 tysięcy dolarów, co po przeliczeniu na złotówki daje ponad 2.5 mln złotych.

Mówimy o nowej zafoliowanej kopii Super Mario Bros. na konsolę NES, czyli tytule cieszącym się ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów. Wystarczy wspomnieć, że jeden egzemplarz sprzedał się w lutym 2019 roku za 100 150 USD, a w lipcu ubiegłego roku idealna kopia amerykańskiej wersji gry osiągnęła cenę się 114 tysięcy dolarów. Jednak do 660 tysięcy dolarów jeszcze daleka droga i bez wątpienia jest to najdroższa gra wideo w historii, co zatem czyni ją tak wyjątkową?

Sprawę wyjaśnia dom aukcyjny Heritage Auctions, gdzie doszło do sprzedaży: - To nie tylko najlepsza zafoliowana kopia z perforowaną kartonową metką, jaką kiedykolwiek oferowaliśmy, to także najstarsza zamknięta wersja Super Mario Bros. jaką mieliśmy okazję sprzedawać.

To czwarta wyprodukowana wersja Super Mario Bros., a okno jej produkcji było znacząco krótkie. Żeby lepiej oddać sytuację, krajowa premiera konsoli miała miejsce po połowie 1986 roku, a gry dystrybuowane dla tej wersji nie miały kodu Game Pak NES-GP. Nintendo dodało swój znak handlowy na grach Nintendo Entertainment System na początku 1987 roku. To oznacza, że nie było dużo czasu na produkcję tego wariant gry.

Super Mario Bros.Super Mario Bros. Heritage Auctions

Czy przekonuje nas to do ceny ok. 2,5 mln złotych? Zdecydowanie nie, szczególnie w tak trudnych czasach jak obecnie, ale najwyraźniej kupujący ma inne zdanie na ten temat. A może traktuje to jako inwestycję i za kilka lat próbuje sprzedać nabytek z zyskiem? Czas pokaże, tymczasem nie pozostaje nic innego, jak szukać na strychach i w piwnicach hitów z Mario w roli głównej, bo jak widać mogą być warte miliony.