Już w 2017 roku Microsoft ogłosił, że po 32 latach zabije tę aplikację graficzną. Jednak MS Paint niezmiennie trwa na swoim miejscu i okazuje się, że nadal jest używany przez miliony ludzi do szybkiej i łatwej edycji. Wokół niego wyrosło wiele memów i powiedzonek, a wśród nich chyba najpopularniejsze, czyli “Mistrzowie Painta”.

Pomysł wywołał wielkie niezadowolenie wśród fanów. Uspokoiło ich dopiero wyjaśnienie Microsoftu, że chociaż program zostanie usunięty z podstawowej grupy aplikacji dołączonych do Windows, to trafi on do sklepu, skąd będzie można go pobrać bezpłatnie.

W 2019 roku Brandon LeBlanc, starszy menedżer programu w zespole Windows Insider Team, napisał na Twitterze, że Paint zostanie dołączony do systemu Windows 10 „na razie”.

Włoska witryna technologiczna Aggiornamenti Lumia donosi, że MS Paint jest wymieniony w Microsoft Store, chociaż nie można go pobrać. Coraz więcej sygnałów sugeruje, że program graficzny pojawia się w narodowych wersjach Sklepu.

Włączenie Paint w Microsoft Store ma też dużą zaletę i powinni ją dostrzec nawet najbardziej zagorzali wielbiciele tego programu i zwolennicy pozostawienia go jako integralnej części Windows. Będzie można dokonywać regularnych aktualizacji! W obecnej formie można je zastosować tylko za pośrednictwem aktualizacji funkcji systemu Windows 10.

Microsoft spodziewał się, że Paint 3D zastąpi czcigodny MS Paint, ale nie udało mu się znaleźć popularności, jaką cieszył się jego poprzednik. W związku z tym także on opuści Windows 10 i będzie dostępny do bezpłatnego pobrania w sklepie Microsoft Store.