Wyobraźcie sobie tylko połączenie efektów specjalnych i możliwości filmowych sprzed 30 lat, aktorów rosyjskojęzycznych oraz kultowej sagi Władca pierścieni. Nie potraficie? Nic straconego, bo taka właśnie wersja słynnej książki, zaginiona przez lata, właśnie wyciekła do sieci i jest dostępna zupełnie za darmo w serwisie YouTube.

Jak łatwo się domyślić, to prawdziwy must-watch dla fanów twórczości Tolkiena, chociaż od razu ostrzegamy… trudno będzie Wam powstrzymać się od śmiechu.  

Rosyjska Drużyna pierścienia, bo o tej konkretnie części mówimy, powstała jako film telewizyjny w 1991 roku i najprawdopodobniej nie doczekała się kontynuacji. Oznacza to, że można było ją oglądać na 10 lat przed premierą pierwszej części trylogii Petera Jacksona, która okazała się międzynarodowym hitem, ale miała zdecydowanie inny budżet.

Opublikowany właśnie film wygląda przy tym jak niskobudżetowy brat z innej epoki, z prymitywnymi kostiumami, budzącymi śmiech efektami specjalnymi i realizacją przypominającą produkcję teatralną, a nie pełnometrażowy film.

Co ciekawe, film został wyemitowany w TV tylko raz, a następnie zniknął w archiwach Leningrad Television, gdzie niewiele osób wiedziało o jego istnieniu. Lokalni fani Tolkiena jednak o nim nie zapomnieli i przez lata przeszukiwali archiwa, żeby znaleźć tę perełkę, niestety bezskutecznie. Dopiero niedawno na nowo odkrył go następca stacji Leningrad Television, czyli 5TV i podzielił się nim w serwisie YouTube - gdzie produkcja została już obejrzana w sumie ponad 2 mln razy!

 
 

Mówiąc krótko, jeśli jesteście fanami twórczości Tolkiena, to koniecznie musicie to zobaczyć, szczególnie że film jest wyjątkowy nie tylko z powodu tego, jak wygląda. Udało mu się powstać pomimo rosyjskiej cenzury, która blokowała wcześniej nawet tłumaczenia książki, żeby przypadkiem Rosjanom nie przyszło do głowy zainspirować się przymierzem ludzi, elfów i krasnoludów walczącym z totalitarną siłą wschodnią.

Co więcej, są w nim obecnie ciekawe wątki, które pominął Peter Jackson, jak choćby ten z Tomem Bombadilem, który jest jedną z najbardziej enigmatycznych postaci w całym Śródziemiu i odegrał ważną rolę w czasie podróży Drużyny pierścienia.