Od gwałtownej urbanizacji, topnienia lodowców i zmieniających się lasów po kręgi zbożowe pojawiające się na środku pustyni. Dzięki takim widokom narzędzie ma uczyć i inspirować globalne działania mające na celu sprostanie wyzwaniom związanym z przyśpieszającą degradacją Ziemi.

Google i Carnegie Mellon University w Pensylwanii opracowały Timelapse w Google Earth, aby pokazać prawie cztery dekady zmian planetarnych. Dzięki tak szerokiemu zakresowi ujęć naszej planety, możemy obserwować, jak zmiany środowiskowe wpłynęły na Ziemię.

Dane zostały zebrane z ponad 24 milionów zdjęć satelitarnych, a następnie przetworzone na tysiącach maszyn w centrach danych Google, co zajęło im ponad 2 miliony godzin pracy, aby skompilować 20 petabajtów zdjęć w celu utworzenia pojedynczej mozaiki wideo o rozmiarze 4,4 terapikseli.

Chociaż Timelapse może być używany do obserwowania zmian środowiskowych w dowolnym miejscu na świecie, Google uporządkował niektóre informacje w pięciu tematach, aby lepiej je zrozumieć. Te internetowe wycieczki z przewodnikiem obejmują: Zmieniające się lasy, Kruche piękno, Źródła energii, Ocieplenie planety i Ekspansję miejską.

Dowody wizualne mogą upraszczać debatę, gdyż wkraczają tam, gdzie słowa nie są w stanie przekazać wszystkich złożonych kwestii. Google Earth będzie co roku aktualizowane o nowe zdjęcia Timelapse. Twórcy tego dzieła mają nadzieję, że będzie ono przyczynkiem do edukacji i zachęci do działań na rzecz naglącej globalnej kwestii zmiany klimatu.