Zgodnie z przewidywaniami, Nomadland okazał się bohaterem tego wieczoru. Film zdobył trzy nagrody w najważniejszych kategoriach: dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera (Chloe Zhao) i najlepszej aktorki (Frances McDormand).

Dużym wydarzeniem była również nagroda dla najlepszego aktora, którą otrzymał sir Anthony Hopkins. Utytułowany aktor stał się najstarszą osobą, która kiedykolwiek została nagrodzona aktorskim Oscarem.

Dzięki wydłużonemu okresowi kwalifikacyjnemu i braku premier „pewniaków” w ubiegłym roku lista nominacji do Oscarów 2021 była być może nieco mniej efektowna niż zwykle, ale mimo tego nie brakowało na niej doskonałych filmów.

Zobaczcie pełną listę zwycięzców - Oscary 2021.

Najlepszy film

Ojciec

Judasz i czarny Mesjasz

Mank

Minari

Nomadland - ZWYCIĘZCA

Obiecująca młoda kobieta

Dźwięk metalu

Proces Chicago 7

Najlepszy reżyser

Thomas Vinterberg – Another Round

David Fincher – Mank

Lee Isaac Chung – Minari

Chloe Zhao – Nomadland – ZWYCIĘZCA

Emmerald Fennel – Promising Young Woman

Najlepszy aktor

Riz Ahmed – Sound of Metal

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

Anthony Hopkins – The Father – ZWYCIĘZCA

Gary Oldman – Mank

Steven Yeun – Minari

Najlepsza aktorka

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom

Andra Day – The United States vs Billie Holiday

Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

Frances McDormand – Nomadland – ZWYCIĘZCA

Carey Mulligan – Promising Young Woman

Najlepszy aktor drugoplanowy

Sascha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah – ZWYCIĘZCA

Leslie Odom JR – One Night in Miami

Paul Raci – Sound of Metal

Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm

Glenn Close – Hillbilly Elegy

Olivia Colman – The Father

Amanda Seyfried – Mank

Youn Yuh-jung – Minari – ZWYCIĘZCA

Najlepszy scenariusz oryginalny

Judas and the Black Messiah

Minari

Promising Young Woman – ZWYCIĘZCA

Sound of Metal

The Trial of the Chicago 7

Najlepsza adaptacja scenariusza

Borat Subsequent Moviefilm

The Father – ZWYCIĘZCA

Nomadland

One Night in Miami

The White Tiger

Najlepszy film animowany

Onward

Over the Moon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

Soul – ZWYCIĘZCA

Wolfwalkers

Najlepszy film zagraniczny

Another Round, Denmark – ZWYCIĘZCA

Better Days, Hong Kong

Collective, Romania

The Man Who Sold His Skin, Tunisia

Quo Vadis, Aida?, Bosnia & Herzegovina

Najlepsze zdjęcia

Judas and the Black Messiah

Mank – ZWYCIĘZCA

News of the World

Nomadland

The Trial of the Chicago 7

Najlepsza muzyka

Da 5 Bloods

Mank

Minari

News of the World

Soul – ZWYCIĘZCA

Najlepsza piosenka

Fight for You – Judas and the Black Messiah – ZWYCIĘZCA

Hear My Voice – The Trial of the Chicago 7

Husavik – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Io Si (Seen) – The Life Ahead

Speak Now – One Night in Miami

Najlepsze kostiumy

Emma

Ma Rainey’s Black Bottom – ZWYCIĘZCA

Mank

Mulan

Pinocchio

Najlepszy film dokumentalny

Collective

Crip Camp

The Mole Agent

My Octopus Teacher – ZWYCIĘZCA

Time

Najlepszy film dokumentalny (Krótkometrażowy)

Collette – ZWYCIĘZCA

A Concerto is a Conversation

Do Not Split

Hunger Ward

A Love Song for Latasha

Najlepszy film krótkometrażowy (ANIMACJA)

Burrow

Genius Loci

If Anything Happens I Love You – ZWYCIĘZCA

Opera

Yes-People

Najlepszy film krótkometrażowy (AKTORSKI)

Feeling Through

The Letter Room

The Present

Two Distant Strangers – ZWYCIĘZCA

White Eye

Najlepszy montaż

The Father

Nomadland

Promising Young Woman

Sound of Metal – ZWYCIĘZCA

The Trial of the Chicago 7

Najlepsza produkcja

The Father

Ma Rainey’s Black Bottom

Mank – ZWYCIĘZCA

News of the World

Tenet

Najlepsza charakteryzacja

Emma

Hillbilly Elegy

Ma Rainey’s Black Bottom – ZWYCIĘZCA

Mank

Pinoccio

Najlepszy dźwięk

Greyhound

Mank

News Of The World

Soul

Sound Of Metal – ZWYCIĘZCA

Najlepsze efekty specjalne

Love and Monsters

The Midnight Sky

Mulan

The One and Only Ivan

Tenet – ZWYCIĘZCA