Dokładnie tak było z Windowsem 10, choć w tym konkretnym przypadku Microsoft postanowił dość agresywnie zachęcać nas do przesiadki (żeby nie powiedzieć zmuszać), co jak widać przyniosło skutki. Jak się bowiem dowiadujemy, Windows 10 jest obecnie zainstalowany na 1,3 mld aktywnych urządzeń, co oznacza 19% wzrost w stosunku rok do roku.

Wygląda więc na to, że choć Windows 7 wciąż ma swoich wiernych fanów, którzy odmawiają przesiadki nawet w obliczu braku wsparcia technicznego ze strony Microsoftu, to Windows 10 rośnie w siłę, dokładając co roku miliony użytkowników.

Nie da się jednak ukryć, że droga była długa i wyboista. System nie od początku działał jak należy, a do tego zdarzyło mu się kilka aktualizacji, które zamiast poprawiać jakość użytkowania, coś psuły i to poważnie. Czasem do tego stopnia, że pliki z komputerów użytkowników po prostu znikały albo urządzenia nie nadawały się do użycia. Jakby tego było mało, część użytkowników zmieniła stary system na Windows 10, chociaż wcale tego nie chciała - po prostu obudzili się pewnego dnia, a na ich komputerach była już nowa wersja.

Czary? Nie, naprawdę agresywna kampania promocyjna Microsoftu, za którą koncern był wielokrotnie krytykowany. Tak czy inaczej, najtrudniejsze już chyba za nami, a większość użytkowników zdążyła już przyzwyczaić się, a nawet polubić nową wersję.

Nie można jednak nie wspomnieć, że tak duży wzrost rok do roku to nie tylko zasługa użytkowników zmieniających wersję systemu, ale i pandemii. Duża część osób musiała przejść na pracę zdalną, co oznaczało konieczność zakupu komputera, a w przypadku nowych urządzeń Windows 10 to już standard.

Przypominamy też, że Microsoft wcześniej postawił sobie za cel miliard aktywnych urządzeń z Windows 10 miesięcznie, ale jak się okazuje podszedł do sprawy zbyt zachowawczo, bo udało się przekroczyć tę liczbę o 300 mln.

Oczywiście, trudno przewidzieć, czy Microsoft będzie w stanie utrzymać ten wzrostowy trend, kiedy już rynek się nasyci, ale CEO firmy Satya Nadella uważa, że to dopiero początek naszej drogi ku cyfryzacji, dlatego koncern mocno stawia również na rozwiązania w chmurze:

Budujemy chmurę na kolejną dekadę, rozszerzając nas rynek i wprowadzając innowacje w każdej warstwie, żeby pomóc naszym klientom w zachowaniu elastyczności i transformacji.