Wspólne ogłoszenie zostało opublikowane jednocześnie na Twitterze Billa i Melindy. Na obu kontach znalazły się identyczne komunikaty. Gatesowie twierdzą, że podjęli tę decyzję po „wielu przemyśleniach” (co jest oczywiste) i „ogromnej pracy” nad ich związkiem. Nie wiadomo, czy odnosi się to do poradnictwa, czy po prostu do serii osobistych rozmów między nimi.

W każdym razie wygląda na to, że Bill i Melinda nie rozstają się w złych stosunkach. Organizacja charytatywna pary - Fundacja Billa i Melindy Gatesów, była jednym z ich głównych celów zawodowych w ciągu ostatnich dwóch dekad (otworzyła swoje podwoje w 2000 r.) i nadal będą w niej współpracować. Dotyczy to również planowanych wcześniej i przyszłych projektów filantropijnych.

To bardzo dobra wiadomość, ponieważ ich fundacja pomogła niezliczonym ludziom na całym świecie dzięki swoim znaczącym inwestycjom w dziedzinie opieki zdrowotnej i żywienia.

Związek Billa i Melindy rozpoczął się podobno w 1987 roku na targach w Nowym Jorku. Jednak dopiero po latach, w 1994 roku, na hawajskim polu golfowym, wymienili przysięgę małżeńską.

Para pracowała razem w firmie Microsoft przez większość lat 90., ale Melinda odeszła w 1996 roku, aby zająć się rodziną. Gates poszedł w jej ślady w 2008 roku i wtedy oboje skoncentrowali się na fundacji.