Sam Paryż to moloch pełen przepychu, wspaniałych zabytków i urokliwych zakątków. Ale można przecież ruszyć w zupełnie inne rejony niż osławiona stolica. Do portu Calais, z którego odpływają promy sunące się leniwie przez kanał La Manche aż do białych klifów angielskiego Dover. Do podnóża Mont Blanc, szczytu, na którym ma miejsce kulminacyjny moment słynnego dramatu Juliusza Słowackiego. Można również wybrać południe kraju, Lazurowe Wybrzeże, piaszczyste plaże i krystalicznie czystą wodę.

My jednak ruszymy dziś nieco innym szlakiem, który wiedzie wzdłuż Loary. Wody tej rzeki obmywają bowiem mury wielu przepięknych zamków skrywających niebywałe historie i tajemnice.

W dolinie Loary znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych budowli. Samo wymienienie ich wszystkich zajęłoby sporo czasu, dlatego skupimy się jedynie na tych najsłynniejszych – Chenonceau, Chambord i Blois.

Francja, Zamek Chenonceau w Dolinie LoaryFrancja, Zamek Chenonceau w Dolinie Loary fot. www.shutterstock.com

Zamek Chenonceau (Château de Chenonceau) nazywany jest często Zamkiem Dam ze względu na to, że jego właścicielkami (i zarazem osobami odpowiedzialnymi za rozbudowę gmachu) było właśnie sześć słynnych kobiet: Katherine Briçonnet, Diana de Poitiers, królowe Katarzyna Medycejska i Ludwika Lotaryńska oraz Louise Dupin i Marguerite Pelouze.

Część tej niezwykłej budowli, której początki sięgają XII wieku, została utworzona bezpośrednio na rzece Cher – z tego powodu, gdy spojrzy się na gmach z odpowiedniej perspektywy, przypomina on most. Każda ze wspomnianych wcześniej kobiet zostawiła w zamku Chenonceau jakąś cząstkę siebie. Ich duch obecny jest nie tylko w pięknej architekturze rezydencji zawieszonej nad taflą wody. Można też poczuj go, słuchając opowieści o intrygach, które były nieodłączną częścią dworskiego życia.

Co ciekawe w 1913 roku budowlę zakupił właściciel fabryki czekolady Henri Menier. W czasie I wojny światowej w Chenonceau utworzono szpital polowy, a podczas II wojny światowej posiadłość znalazła się na granicy strefy okupowanej przez Niemców i strefy wolnej. Obecnie zamek odwiedzany jest rokrocznie przez około milion turystów, co czyni go drugim (po Wersalu) najpopularniejszym zamkiem Francji.

Zwiedzając te niezwykłe miejsce, nie można zapomnieć o przepięknych ogrodach, które rozciągają się w jego pobliżu. Warto też wypożyczyć łódkę i spojrzeć na gmach z poziomu rzeki Cher, bo wygląda on naprawdę zjawiskowo.

Drugim miejscem na naszej liście jest Chambord – największy zamek w Dolinie Loary, zbudowany między 1519 a 1559 rokiem przez królów francuskich Franciszka I i Henryka II.

Zamek w ChambordZamek w Chambord Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Pierwotnie budowla miała być… domem myśliwskim, który na przestrzeni wieków rozrósł się do prawdziwie monstrualnych rozmiarów.

W dodatku zamek był swego rodzaju, bardzo kosztownym kaprysem. Wybudowanie myśliwskiej rezydencji zlecił wspomniany już król Franciszek. Odludne miejsce nad rzeką Cosson było idealnym przyczółkiem dla królewskich myśliwych. Koniec końców zamek służył władcy zaledwie 72 dni w ciągu jego życia.

Budowa Chambord ciągnęła się zresztą w nieskończoność i na dobre udało się ją ukończyć dopiero słynnemu Królowi Słońce. Nie ma się jednak co dziwić, bo w zamku znajduje się 440 pomieszczeń, 84 klatki schodowe, 800 rzeźbionych kapiteli i 365 kominków. Historia zamku to temat na co najmniej kilkutomową książkę, a nie krótki artykuł. Warto jednak odnotować dość interesujący polski akcent. W latach 1725-33, po opuszczeniu Polski, w Chambord mieszkał król Stanisław Leszczyński, teść króla Francji Ludwika XV.

Numerem trzy na naszej liście jest Zamek Królewski w Blois. Budowla przetrwałą wiele epok historycznych i architektonicznych, co odcisnęło piętno na jej współczesnym wizerunku.

Chateau de Blois/ Fot. ShutterstockChateau de Blois/ Fot. Shutterstock Chateau Blois/ Fot. Shutterstock

Zamek zamieszkiwało łącznie siedmiu królów i dziesięć królowych Francji. To właśnie z tego miejsca w 1429 roku Joanna d’Arc udała się do Reims, aby uzyskać błogosławieństwo arcybiskupa przed wyprawą mającą na celu oswobodzenie Orleanu obleganego przez Anglików.

Z czterema skrzydłami o różnych stylach, bogactwo Zamku Królewskiego w Blois odzwierciedla architektoniczną różnorodność wielu zamków zbudowanych w Dolinie Loary, od średniowiecza do XVI wieku. Znajdziemy tu elementy XIII-wiecznej średniowiecznej twierdzy, skrzydło gotyckie powstałe za panowania Ludwika XII, renesansowe skrzydło Franciszka I oraz skrzydło klasyczne Gastona z Orleanu. Jednym słowem w zamku Blois zobaczyć można spory kawałek francuskiej historii i architektury. Warto dodać, że na dziedzińcu w sezonie letnim każdego wieczoru odbywa się widowisko „Światło i dźwięk” przedstawiające historię tej niezwykłej budowli.

To oczywiście tylko malutki skrawek tego, co do zaoferowania ma Francja i szlak wiodący wzdłuż najdłuższej rzeki płynącej przez ten kraj. Zainteresowanych tematem zamków i pałaców zachęcam do poszperania w internecie oraz samodzielnych podróży, bo francuskie budowle epoki średniowiecza i renesansu są naprawdę imponujące.