Rosyjska aktorka Julia Peresild i filmowiec Klim Shipenko wejdą w październiku na pokład rakiety startującej z kosmodromu Bajkonur. Ich celem jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), gdzie będą kręcić sceny do filmu o roboczym tytule „Wyzwanie”. Jak donosi agencja informacyjna RIA, fabuła widowiska osnuta jest wokół misji chirurga, który ma przeprowadzić operację na kosmonaucie, który jest zbyt chory, żeby wrócić na Ziemię.

W zeszłym roku słyszeliśmy, że Tom Cruise i reżyser Doug Liman również wybierali się na ISS, aby nakręcić film. Dokładna data ich wyprawy nie została ujawniona, ale wygląda na to, że Rosjanie zamierzają dotrzeć tam pierwsi.

Podobno Rosja rozpoczęła swój własny projekt filmu kosmicznego po tym, jak Cruise potwierdził, że poleci na ISS. Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos opublikowała w listopadzie reklamę, z której wynika, że zamierza umożliwić powstanie scen do pierwszego filmu fabularnego nakręconego w kosmosie.

Jak donosi The Guardian, aktorka musiała spełnić kilka wymagań: obywatelka Rosji w wieku od 25 do 40 lat, ważąca pomiędzy 50 a 70 kg i obwód klatki piersiowej 112 cm. Dodatkowo kandydatce postawiono warunki zdrowotne. Musi ona przebiec 1 km w co najmniej trzy i pół minuty, przepłynąć 800 metrów stylem dowolnym w 20 minut i zanurkować z 3-metrowej trampoliny z imponującą techniką. Co ciekawe nie wymagano wcześniejszego doświadczenia aktorskiego.

Peresild (36 l.) i Shipenko (37 l.) zostali wybrani spośród tysięcy kandydatów na podstawie "wyników medycznej i kreatywnej selekcji". Ich szkolenie rozpoczyna się w czerwcu i będzie transmitowane w telewizji w rosyjskiej sieci Channel One, która jest producentem filmu.

- Będą musieli przejść między innymi testy na wirówce, stanowisku wibracyjnym, wykonać loty wprowadzające i szkoleniowe na samolocie w stanie nieważkości, a także zaliczyć szkolenie spadochronowe - napisał Roscosmos.

Przez wszystkie lata ISS pozostawała obszarem, na którym USA i Rosja współpracowały, ale wygląda na to, że ta epoka dobiega końca. Wicepremier Jurij Borysow zapowiedział, że Moskwa powiadomi partnerów, że Rosja opuści projekt ISS od 2025 roku, aby skupić się na budowie własnej stacji kosmicznej.