oświadczenia szefa CIA wynika, że zapoczątkowana i w perspektywie czasu rozbudowywana stacja kosmiczna, krążąca na orbicie Ziemi stacja zostanie wyposażona w systemy do niszczenia i zakłócania pracy pojazdów kosmicznych i instalacji umieszczonych w kosmosie przez wrogie Chinom państwa.

CIA uważa, że Chiny skorzystają z nowej broni, żeby uszkodzić lub zniszczyć satelity GPS oraz uniemożliwiać odbywanie misji kosmicznych. Oczywiście głównym celem będą obiekty należące do USA, ale inne kraje nie powinny czuć się bezpiecznie. Chińska konstrukcja upatrywana jest także jako główne zagrożenie dla załogowych lotów na planety oraz do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Przy okazji ujawniono istnienie naziemnych baterii pocisków ASAT, które z powodzeniem mogą niszczyć satelity, krążące na orbicie.

Złe zamiary Chińczyków tłumaczone są niechęcią rządu tego państwa do włączenia się we wspólny, międzynarodowy projekt, jakim jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Chińczycy mieli odrzucić zachęty USA i NASA, które próbowały nakłonić ich do rozwoju międzynarodowej stacji oraz wysyłania na nią swoich astronautów.