Organizacja Narodów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego (the United Nations Road Safety Collaboration) ogłosiła 17-23 maja Światowym Tygodniem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. To dobry czas, by przyjrzeć się tej tematyce i podjąć konkretne działania. A niestety Polska jest Czarnym Punktem na mapie Europy.

Polska jest Czarnym Punktem na mapie Europy

Statystyki nie kłamią i są przerażające. W ubiegłym roku w Polsce zgłoszono 23 540 wypadków drogowych. W ich wyniku śmierć poniosło 2491 osób, a ranne zostały 26 463 osoby, w tym 8805 ciężko. Wskaźnik 9,6 ofiar śmiertelnych na 100 wypadków jest najwyższym w Unii Europejskiej. 77 ofiar śmiertelnych na 1 mln mieszkańców to z kolei trzeci najgorszy wynik w Unii.

O ile nasz kraj znajduje się w awangardzie rozwoju gospodarczego, to w obszarze bezpieczeństwa jesteśmy na szarym końcu stawki. Jedynie w zeszłym roku odnotowano spadek wypadków drogowych, ale niestety miała na to wpływ pandemia i zdecydowany spadek ilości samochodów na drogach. Jednak nawet mimo tej chwilowej “poprawy” na tle innych państw wypadamy bardzo słabo.

Czym jest Misja Continental i jak się do niej przyłączyć?

To niezwykle proste i wykonywanie Misji Continental można połączyć z wykonywaniem codziennych aktywności na świeżym powietrzu.

Razem nam po drodze z pomaganiemRazem nam po drodze z pomaganiem Continental

wystarczy zainstalować aplikację Activy na smartfonie, dokonać prostej rejestracji i wybrać Misję Continental. Dołączając do tej misji, uczestnik podejmuje się:

- przejechania 1000 kilometrów w ramach takich aktywności, jak na przykład jazda na rowerze, jazda na rolkach, hulajnodze czy deskorolce;

- przebiegnięcia czy przejścia 300 km w ramach aktywności, takich jak bieg, nordic walking, spacer.

Po zaliczeniu kolejnych odcinków misji użytkownicy będą informowani o następnych etapach jako wyznacznikach trasy. Każdy etap to informacja o przebytej trasie połączona z ciekawostką lub poradą związaną z bezpieczeństwem na drodze. Najbardziej aktywni uczestnicy otrzymają nagrody specjalne.

Akcja wystartowała 14 maja i potrwa przez trzy miesiące. Celem akcji jest wspólne zebranie maksymalnej kwoty 50 tys. zł, którą Continental przekaże na konto Fundacji Moc Pomocy.

O fundacji Moc Pomocy

Fundacja Moc Pomocy to dzieło dwóch przyjaciół – Rafała Mikołajczyka i Bartosza Kaczmarka, którzy od wielu lat pracują na rzecz wsparcia i aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Ich wspólnym marzeniem było założenie całkowicie niezależnej organizacji, która będzie niosła bezinteresowną pomoc dla osób po urazach.