Samsung już jakiś czas temu zaprezentował nam swoją ogólną wizję smartfonów przyszłości, w której pełno było składanych, zwijanych i innych elastycznych wyświetlaczy.

Część z nich już stała się rzeczywistością, bo wystarczy tylko spojrzeć na Galaxy Fold, ale prace nad innymi wciąż trwają. Dziś możemy rzucić okiem na to, jak wyglądają w trakcie tego procesu - Samsung Display podzieliło się nowymi screenami i nie da się ukryć, że te wyglądają imponująco.

A jednym z najciekawszych projektów jest chyba model z panelem OLED typu S-Foldable, czyli składanym nie raz, ale dwa razy. Kiedy model ten jest w pełni złożony, wygląda zupełnie jak zwyczajny smartfon, no może trochę grubszy, ale po rozłożeniu dostajemy praktycznie tablet o długości 7,2 cala. Oczywiście, na ten moment trudno ocenić funkcjonalność i praktyczność takiego rozwiązania, ale wygląda ono naprawdę imponująco.

Składany wyświetlaczSkładany wyświetlacz Samsung

Co prawda, biorąc pod uwagę bardzo przeciętną popularność Galaxy Fold, można zaryzykować twierdzenie, że nie tego oczekują użytkownicy (i nie chodzi tu tylko o bardzo wysoką cenę tego smartfona), ale być może musi minąć jeszcze trochę czasu. Podwójnie składany wyświetlacz to jednak nie wszystko, bo zespół Samsunga zaprezentował również rozsuwany OLED oraz 17-calowy składany tablet, choć ten ostatni zapowiada się jedynie na nieco większą wersję tego, co znamy z Galaxy Fold.

Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej interesujący i przypomina zaprezentowany wcześniej w tym roku model Oppo X, który wzbudził duże zainteresowanie internautów - w tym przypadku panel również można rozsunąć w prawo, żeby zwiększyć powierzchnię roboczą, unikając przy tym jednocześnie charakterystycznego marszczenia ekranu, które pojawia się przy składanych smartfonach. I jeśli mielibyśmy strzelać, to powiedzielibyśmy, że jeśli tylko technologia pozwoli na masowe i przystępne cenowo tworzenie takich smartfonów, to szybko wyprą one z rynku te składane.