Oczywiście po raz pierwszy soczewki dobiera specjalista adekwatnie do naszej wady wzroku, ale pytań i tak pojawia się wiele. Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę i o czym warto pamiętać, aby noszenie „kontaktów” było dla nas jak najbardziej komfortowe.

Mam wadę wzroku, będę nosić soczewki… i co dalej?

Przed nami sztuka doboru odpowiednich soczewek, które od tej pory będą częścią naszej codziennej, porannej rutyny. Na rynku dostępne są one w wersji jednodniowej oraz wielokrotnego użytku – dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne. Każdy rodzaj ma swoich zwolenników, dlatego warto przyjrzeć się bliżej wadom i zaletom obu rozwiązań.

· Jednodniowe – jak sama nazwa wskazuje, stosujemy tylko jeden dzień, czyli rano zakładamy, a wieczorem zdejmujemy i wyrzucamy tę parę do kosza. To bardzo wygodny i higieniczny sposób, który elimunuje potrzebę ich codziennego czyszczenia specjalnym płynem i przechowywania w pojemniku. Szczególnie przydatne stają się w okresie wakacyjnym, kiedy chętnie podejmujemy różnego rodzaju aktywności sportowe na świeżym powietrzu, co czasem może sprzyjać uszkodzeniu soczewki. W takiej sytuacji zdecydowanie łatwiej sięgnąć po kolejną jednodniową parę, niż nowy komplet soczewek miesięcznych. Jednodniowe egemplarze są idealne także dla osób, które po soczewki sięgają okazjonalnie, a na co dzień, częściej stosują okulary korekcyjne, plusem jest też brak konieczności kupowania płynu do soczewek

Mam już soczewki, a co jeśli w nich zasnę?

Na rynku są dostępne soczewki, których nie trzeba zdejmować na noc. O możliwości och stosowania powinien zadecydować specjalista, warto jednak wiedzieć, że kluczowym parametrem jest przepuszczalność tlenu. Te z wyższą wartością pozwolą nam np. nie ściągać ich z oczu przez dłuższy okres (np. 2 tygodnie lub miesiąc), nawet w trakcie spania. Zawsze jednak pamiętajmy, aby sposób stosowania soczewek skonsultować z ekspertem.

Czy noszenie soczewek jest wygodne?

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z soczewkami, zastanawia się nad komfortem ich noszenia. Oczywiście, przez kilka pierwszych dni możemy odczuwać lekki dyskomfort, jednak oko szybko przyzwyczaja się do nowych warunków. Samo zakładanie i zdejmowanie soczewek również wymaga nieco wprawy, ale już po kilku próbach łatwo nabrać pewności. Komfort noszenia soczewek podnoszą krople do oczu typu sztuczne łzy, najlepiej bez konserwantów. W takiej sytuacji możemy zastosować krople nawilżające do oczu, które nadają się do zwilżania zarówno miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych i szybko przynoszą ukojenie, gdy zmagamy się z objawami suchego oka, takimi jak suchość, pieczenie czy zaczerwienienie oczu.

Jak widać, soczewki kontaktowe są bardzo praktyczne oraz można dobrać je w zależności od swoich potrzeb. W ich stosowaniu ważne jest przestrzeganie higieny i trochę cierpliwości, która przyda się szczególnie na pierwszym etapie wdrażania.