Zaowocowało to w zeszłym roku skargą antymonopolową UE. Ostatnio stwierdził on, że model biznesowy Cupertino opiera się na sprzedaży drogiego, przestarzałego sprzętu, a użytkownicy iPhone'a są „cyfrowymi niewolnikami Apple". Jego dosadny komentarz jest odpowiedzią na raport śledczy New York Times, dotyczący relacji Apple z Chinami.

Szczegółowy raport The New York Times na temat relacji Apple z Chinami wywołał odpowiedź Pawła Durowa z Telegrama, w której skrytykował Apple i jego platformę iOS. Na swoim publicznym kanale Telegram dyrektor generalny zauważył, że Apple bardzo skutecznie realizował swój model biznesowy, który opierał się na sprzedaży „drogiego, przestarzałego sprzętu klientom zamkniętym w ich ekosystemie".

Jego zdaniem niektórzy użytkownicy Apple mogą godzić się z wysokimi cenami, ale kiedy idą one w parze z przestarzałymi technologiami, powinny i często wywołują oburzenie i głosy krytyki.

Porównał iOS i iPhone z Androidem i nowoczesnymi telefonami pracującymi pod tym systemem. Uznał, że testowanie jego aplikacji na platformie Apple sprawiało wrażenie, jakby został wrzucony z powrotem do średniowiecza.

Posiadanie iPhone'a czyni Cię cyfrowym niewolnikiem - twierdzi Pavel, wskazując na konieczność pobierania aplikacji z App Store i wykonywania kopii zapasowych danych w iCloud firmy Apple.

Powiedział również, że Komunistyczna Partia Chin doceniła „totalitarne" podejście Apple, które teraz umożliwiło chińskiemu rządowi przejęcie pełnej kontroli nad aplikacjami i danymi wszystkich osób korzystających z iPhone'ów.