55-sekundowy klip przedstawiający malucha, który radośnie przeżuwa rękę brata, zostanie usunięty z YouTube, gdyż w zeszłą niedzielę został wystawiony na aukcję jako NFT.

O ten króciutki film toczyła się prawdziwa, wielogodzinna wojna licytacyjna, która ostatecznie zakończyła się po tym, jak anonimowa osoba zaoferowała 760 999 dolarów. Dokładnie tyle zapłaciła za 55-sekundowy fragment historii Internetu.

Rodzina bohaterów filmu "zdejmie" go wkrótce z serwisu i przekaże nowemu właścicielowi. Przyszły właściciel praw autorskich do filmu nie jest znany.

W opublikowanym po aukcji oświadczeniu, rodzice dwóch chłopców - obecnie 15 i 17 lat - powiedzieli, że ich film zaczyna właśnie nowe życie, a oni sami są podekscytowani tym wydarzeniem i cieszą się, że przyczynili się do rozwoju YouTube, a ich dzieci stały się częścią historii internetu.

Zarobione pieniądze posłużą rodzinie do spełnienia marzeń i planów. Ojciec rodziny powiedział w wywiadzie dla CBS, że część pieniędzy z pewnością pokryją studia starszego brata - Harry'ego.

 

Od czasu umieszczenia go na YouTube około 14 lat temu klip zebrał 880 milionów wyświetleń - co czyni go zdecydowanie najczęściej oglądanym viralowym filmem wszech czasów.

Czym jest NFT?

Niewymienialny token (NFT) (ang. Non-fungible token) – unikalne aktywo cyfrowe (bądź realne, będące odzwierciedleniem na blockchainie), reprezentujące szeroką gamę przedmiotów materialnych i niematerialnych, takich jak kolekcjonerskie karty sportowe, wirtualne nieruchomości lub wirtualne dzieła sztuki. Najprościej mówiąc NFT to rodzaj tokena kryptograficznego, który działa w oparciu o architekturę blockchain. Każdy token NFT zawiera informacje, które odróżniają go od innych tokenów i są one bardzo łatwe do zweryfikowania. Niezamienialne tokeny są przechowywane jako jednostka danych w architekturze zwanej blockchainem, która poświadcza, że dany plik cyfrowy jest niepowtarzalny. W przeciwieństwie do kryptowalut takich jak Bitcoin czy Ethereum tokeny NFT nie są wzajemnie wymienne.