Google w listopadzie ubiegłego roku poinformowało, że od 1 czerwca 2021 roku w jego serwisie zachodzą zmiany, przez które będziemy musieli lepiej zagospodarować dostępną na wirtualnym dysku przestrzenią.

A mowa konkretniej o Zdjęciach Google, z których korzysta większość użytkowników kont Google - dzięki nim wszystkie fotografie mamy zawsze pod ręką, niezależnie od tego, z jakiego ze swoich urządzeń korzystamy, a do tego mamy pewność, że są bezpiecznie i ich przypadkiem nie stracimy (np. podczas niefortunnej aktualizacji systemu Windows 10).

Do tej pory mieliśmy do dyspozycji nieograniczone bezpłatne miejsce na pliki w wysokiej jakości (czyli zmniejszone w stosunku do oryginału) i bezpłatne 15 GB miejsca na pliki przesyłane w oryginalnej jakości (to miejsce jest współdzielone przez Zdjęcia, Gmail i Dysk).

Niestety przyszła pora na zmiany, które wejdą w życie już za kilka dni i chociaż te będą odczuwalne, to w sumie to trudno się im dziwić, bo liczba użytkowników Google ciągle rośnie.

Jeśli więc wykorzystamy dostępną przestrzeń, za dodatkową będziemy musieli zapłacić, dlatego lepiej mądrze nią zarządzać. Co więcej, z pomocą przychodzi samo Google i od dziś w aplikacji można znaleźć narzędzia, które pomogą nam zarządzać zdjęciami - jednym z nich jest system oznaczania pewnych plików, które niekoniecznie będziemy chcieli zatrzymać, jak duże filmiki, screenshoty (często przypadkowe) albo rozmazane fotografie.

Część użytkowników zobaczy też szacunki informujące o tym, na jak długo wystarczy im dostępne miejsce, które powstaną w oparciu o częstotliwość tworzenia kopii zapasowych.

Zdaniem koncernu aż 80% użytkowników będzie w stanie dodawać do usługi wysokiej jakości zdjęcia i filmu jeszcze przez kolejne 3 lata, wszystko w ramach limitu 15 GB. Co jednak ważne, kopie zapasowe zdjęć i filmów utworzone przed 1 czerwca 2021 roku przy użyciu opcji wysoka jakość nie będą wliczane do limitu miejsca na koncie Google, więc jeśli mamy jeszcze jakieś fotografie, które chcemy trzymać w chmurze, warto je załadować do Zdjęć Google przed wspomnianą datą.