Buff, czyli chusta na każdą okazję

Chusta wielofunkcyjnaChusta wielofunkcyjna Buff

Ta wielofunkcyjna chusta wprost z Hiszpanii podbiła rynek outdoorowy na całym świecie. Buff produkowany jest w wielu wzorach i kolorach, wykonany z różnych materiałów. W wersji zimowej wykorzystuje się polar lub wełnę Merino, latem natomiast włókna Coolmax. Buff można zakładać na wiele sposobów, a więc z powodzeniem sprawdzi się w roli czapki czy też opaski. Większość producentów wymienia na etykietach aż 16 sposobów noszenia tej chusty, w tym między innymi jako: czapka, opaska, kominiarka, opaska na nadgarstek, komin na szyję.

Czołówka, czyli latarka do zadań specjalnych

Latarka czołówkaLatarka czołówka Pexels.com

Czołówka, czyli latarka, którą nosimy na głowie, to małe, poręczne urządzenie, które warto mieć przy sobie, na tzw. wszelki wypadek. Jest na tyle lekka i niewielka, że nawet nie poczujecie, że macie ją w plecaku, a może się przydać, nawet jeśli nie planowaliście wędrówki po zmroku.

Obecnie na rynku znajduje się wiele takich latarek. Ich ceny także są bardzo atrakcyjne. Taką latarkę można kupić już za niecałe 30 zł. Kupno czołówki o przeciętnej jasności światła w przedziale 200-300 lumenów nie jest więc dużym wydatkiem, a naprawdę warto mieć coś takiego w bagażu, bo gdy zaskoczy nas zmrok albo nieoczekiwana sytuacja podczas noclegu, docenicie jej zalety.

Saszetka na łydkę, czyli sposób na złodziei

Saszetka na łydkęSaszetka na łydkę Deuter

Niestety nawet podczas wycieczek górskich i wizyt w schroniskach górskich, możemy natknąć się na nieuczciwych ludzi czatujących na nasz dobytek. Choć turyści górscy stanowią z reguły bardzo przyjazną społeczność, to jednak zawsze znajdzie się jakaś czarna owca w rodzinie. Dlatego najważniejsze i najbardziej wartościowe rzeczy, czyli telefon, dokumenty oraz pieniądze, powinniśmy mieć przy sobie. Do tego zadania idealnie przyda się saszetka zakładana na łydkę. Dyskretne i lekkie rozwiązanie.

Multitool, czyli wszystko w jednym

MultitoolMultitool Victorinox

Zamiast kilku narzędzi, proponujemy multitool. Ostatnimi czasy w sklepach dostępny jest ogromny wybór tego typu urządzeń do wszystkiego. Różnią się między sobą ilością narzędzi jakie mogą zastąpić, jakością wykonania i oczywiście ceną. Multitool to niewielki gadżet, który pomoże np. otworzyć butelkę albo konserwę. Narzędzie wielofunkcyjne posiada często funkcję noża, czy też piły, które będą bardzo przydatne podczas biwaku. Multitool w bardziej rozbudowanej wersji zastąpi ponadto kombinerki i śrubokręt.

Mapa i kompas, czyli niezawodna klasyka

KompasKompas Pexels.com

Tak, słyszeliśmy o GPS i innych technologicznych cudeńkach. Jednak niezależnie od tego, jak zaawansowaną technologią dysponujemy, to przy dłuższych wyprawach warto mieć zawsze przy sobie papierową mapę i kompas.

Można też kupić mapy laminowane, odporne na wilgoć i wielokrotne rozkładanie i niedokładne składanie. Pamiętajcie, że klasyczna mapa po rozłożeniu, pokazuje dużo większy obszar niż elektroniczny odpowiednik i łatwo z niej skorzystać nawet w grubych rękawiczkach.

Kompasy to malutkie urządzenia, mieszczące się w każdej kieszeni. Ponadto zarówno mapa, jak i kompas nie wymagają do działania prądu, a więc nie zaskoczy Was rozładowana bateria.

Jeśli nie możecie wyjechać, to mamy dla Was sposób jak przenieść się w góry, bez ruszania się z domu. Wystarczy, że zagłębicie się w lekturę specjalnego dodatku do „Wyborczej", który ukaże się 2 czerwca. „Niezbędnik książkowy DO POCZYTANIA" to prawdziwa uczta dla miłośników gór, w trakcie której poznacie biografie wybitnych polskich i światowych himalaistów, historie podboju najwyższych gór świata, niezwykłe opowieści o balansowaniu na granicy życia i śmierci. Na dokładkę, znajdziecie tam specjalny kod, dzięki któremu będzie można przeczytać za darmo fragmenty książek  na Wyborcza.pl.