Startup Ampere postanowił iść o krok dalej i zaprezentował model Dusk, czyli okulary przeciwsłoneczne zmieniające kolor soczewki na życzenie. Ba, model deluxe oferuje również głośniki i mikrofon, dzięki którym możliwe jest prowadzenie rozmów telefonicznych. W odróżnieniu od czasem stosowanych soczewek fotochromowych, czyli automatycznie ciemniejących w odpowiedzi na światło (jego brak sprawia, że wracają do czystego stanu), tu mamy jednak elektrochromowe, czyli ciemniejące w odpowiedzi na sygnały elektryczne - część z nas kojarzy je pewnie z szyb przyciemnianych na życzenie.

A jak wywołać taki sygnał? Poprzez wciśnięcie przycisku na oprawkach, który ma trzy poziomy, odpowiadające za różne przyciemnienie albo za pomocą aplikacji, która umożliwia bardziej szczegółowe zarządzanie poprzez suwak od 0 do 100%. Ulubione ustawienia mogą zostać zapisane na profilach i wykorzystane później, a Ampere deklaruje, że zmiana zajmuje tylko 0,1 sekundy. Możemy więc ustawić sobie inny profil do jazdy rowerem, inny do codziennego użytkowania i tak dalej.

Jeśli interesuje nas tylko zmiana koloru soczewki, możemy postawić na model Dusk Lite, ale dla osób zainteresowanych komunikacją za pomocą okularów, to lepszy będzie model Dusk, który za sprawą głośników, mikrofonu i cyfrowego asystenta (Siri i Asystent Google) pozwala na prowadzenie rozmów telefonicznych i słuchanie muzyki - głośniki są otwartej konstrukcji, ale producent zapewnia, że tylko użytkownik będzie je słyszał. Co więcej, ta funkcjonalność pozwala też na szukanie zgubionych słuchawek, czyli coś w stylu specjalnych zawieszek do kluczy.

Jeśli chodzi o baterię, to firma deklaruje siedem dni użytkowania Dusk, jeśli będzie korzystać tylko z opcji zmiany koloru szkieł i 4 godziny podczas korzystania z głośników. Okulary są wodoodporne, o czym świadczy certyfikat IP65, chociaż mowa raczej o padającym deszczu niż zanurzaniu w wodzie, bo tego drugiego lepiej nie robić. Na koniec najważniejsze, czyli cena… producent szuka chętnych na zakupy w serwisie finansowania społecznościowego Indiegogo, gdzie model Dusk Lite wycenił na 179 USD, a model Dusk na 249 USD - wysyłka po sukcesie kampanii już w sierpniu tego roku, więc jeszcze na część tego sezonu.