Jak donosi South China Morning Post, właściciel WeChat, Tencent Holdings, opublikował wytyczne dla twórców treści na kanałach wideo WeChat. Jest to nowa sekcja, która powstała z myślą o rywalizacji z TikTokiem (znanym w Chinach jako Douyin).

Władze Chin bezlitośnie rozprawiają się ze wszystkimi nadawcami, którzy próbują robić cokolwiek wbrew partyjnemu pomysłowi. Dlatego za niedopuszczalne uważa się ujawnianie tajemnic państwowych, obrażanie oficjalnych bohaterów i męczenników, promowanie tego, co władza określa jako terroryzm i nadawanie wiadomości bez zezwolenia. Do kategorii rzeczy niemożliwych do realizacji zalicza się jeszcze: „przewidywanie losu narodu i trendów polityki rządowej" oraz wszystkiego, co jest sprzeczne z „pozytywnymi wartościami społecznymi".

Niektóre z bardziej niezwykłych zakazów to wróżbiarstwo, strzały w klubach nocnych i salonach masażu stóp, odgadywanie płci przed urodzeniem dziecka, trumny, nagrobki oraz mundury służb, wojska i policji.

Idźmy dalej, bo zakazanych pozycji do transmitowania jest dużo więcej...

Zabronione jest również spożywanie artykułów nieżywnościowych, a więc dla przykładu nie wolno spożywać skarpetek ani makaronów błyskawicznych zrobionych z wody pozostałej po umyciu stóp. Palenie, picie, przeklinanie i pokazywanie tatuaży są również zabronione. Na zakaz załapały się transmisje z łóżka. Zakazane jest także wykonywanie niebezpiecznych czynności, takich jak: skoki spadochronowe, skoki na bungee, wspinaczka, paralotniarstwo, spadochroniarstwo lub parkour. Do tej samej kategorii należy rozbijanie kaktusów gołymi rękami i robienie popcornu w aluminiowej puszce.

WeChat jest z pewnością bardziej rygorystyczny niż Twitch, jeśli chodzi o odzież: „Kobiece spodnie lub spódnice nie powinny znajdować niżej niż 2 cm poniżej pępka" oraz „Rąbek kobiecych spodni i spódnic nie powinien być niższ niż linia bioder. " Dużo łatwiej jest mężczyznom, których w tej kategorii dotyczą "tylko" dwa zakazy. Nie powinni chodzić z nagim torsem i występować tylko w bieliźnie.

Prześwitujące ubrania, rajstopy w kolorze cielistym, kabaretki, szelki, trójkątne spodenki i szorty z niskim stanem są również zbyt ryzykowne. Podobnie jak pochylanie się odsłaniające dekolt lub unoszące spódnicę, symulowane akty seksualne, powtarzające się kucanie, uwodzicielskie lizanie warg, pocieranie klatki piersiowej i potrząsanie biodrami.

Wulgarne gry pornograficzne, dawanie klapsów, powiększanie niektórych części ciała i wszystko, co może „wywoływać dyskomfort", jest również zabronione. Jako przykład tego ostatniego podaje się noszenie majtek na głowie.

Każdy, kto złamie jedną z tych zasad, zostanie zawieszony lub otrzyma inne kary. Można podejrzewać, że w przypadku wykroczeń politycznych, władze pojmują zawieszenie bardzo dosłownie.