MagSafe to nowy system akcesoriów Apple do łatwego podłączania i szybszego ładowania bezprzewodowego, gdzie możemy wybierać między portfelem, ładowarkę, uchwytem samochodowym i innymi dodatkami do smartfonów giganta z Cupertino.

I choć sam pomysł wydaje się udany i zyskał już oddane grono fanów, to jak się okazuje nie wszyscy powinni z niego korzystać. American Heart Association (AHA) sugeruje, że technologia MagSafe wcale nie jest taka "safe" dla osób z wszczepionym rozrusznikiem serca, bo może powodować jego zakłócenia, kiedy jest umieszczona zbyt blisko.

Naukowcy AHA sprawdzili pod tym kątem urządzenia kardiologiczne od kilku dużych dostawców i odkryli, że te charakteryzują się podatnością magnetyczną: - Nasze badanie pokazuje, że iPhone 12 Pro przyłożony do skóry w miejscu rozrusznika może wywołać jego zakłócenia i tym samym stworzyć zagrożenie dla tej terapii ratującej życie - czytamy w podsumowaniu.

W jaki sposób testowali zaś to zagrożenia? Trochę w laboratorium, przykładając iPhone’a do 11 nowych rozruszników i defibrylatorów, a trochę na pacjentach z rozrusznikami…

Oczywiście w kontrolowanych warunkach, bo to najlepszy sposób, żeby sprawdzić, jak rozruszniki i smartfony zachowują się w klasycznych życiowych warunkach. Położenie iPhone’a na skórze blisko implantów skutkowało możliwymi do klinicznego zidentyfikowania zakłóceniami w przypadku wszystkich trzech pacjentów z wszczepionymi rozrusznikami i przy 8 z 11 nowych urządzeniach tego typu. Przy tych ostatnich warto odnotować, że w jednym przypadku wystarczyło trzymać smartfon 1.5 cm nad skórą, co jest bardzo realnym scenariuszem podczas użytkowania.

I choć Apple zapewnia, że w porównaniu z poprzednimi generacjami, iPhone 12 nie stwarza większego ryzyka zakłóceń magnetycznych, to badania sugerują jednak, że wymagana jest duża ostrożność. Mówiąc krótko, testy na pacjentach nie kłamią i jeśli korzystamy z takiej terapii wspomagania pracy naszego serca, to lepiej nie ryzykować i darować sobie korzystanie z MagSafe. Bo czasem wystarczy się zapomnieć i wrzucić telefon do kieszeni kurtki zbyt blisko serca, żeby samemu stworzyć sobie zagrożenie życia!