Zaćmienie Słońca w 2021 roku jest pierwszym tego typu zjawiskiem, możliwym do obserwacji w Polsce, od sześciu lat. Będzie to częściowe zaćmienie, a wszystko zacznie się ok. godziny 12:00.

O której zaczyna się zaćmienie Słońca?

Do obserwacji bądźcie gotowi już przed 12:00. Wszystko zacznie się w Polsce dokładnie o 11:48, a zakończy o 13:52. Maksymalne przysłonięcie Słońca nastąpi o 12:49. Intensywność zjawiska będzie różna w zależności od lokalizacji, z jakiej będziemy je obserwować. Najlepsze warunki będą mieli mieszkańcy północnych obszarów Polski, a im bardziej na południe, tym tarcza Słońca będzie słabiej zasłonięta. I tak: w Świnoujściu Księżyc zakryje 16 proc. tarczy Słońca, w Bydgoszczy i Toruniu ok. 13 proc., w Warszawie 10 proc., w Krakowie już tylko 6 proc., a w Bieszczadach zaledwie 4 proc.

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Wiemy, że powtarza się to za każdym razem, ale wiele osób popełnia kardynalne błędy podczas obserwacji, które mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń wzroku.

Jest wiele prostych i bezpiecznych sposobów na spoglądanie w kierunku Słońca. Oczywiście najlepiej zaopatrzyć się w specjalne okulary, które można kupić w sklepach ze sprzętem astronomicznym. Są naprawdę niedrogie, a przydadzą się pewnie nie raz. Ponieważ są wykonane z folii mylarowej, to zapewniają pełne bezpieczeństwo oczu.

Można użyć też okularów spawalniczych, okopconego szkła, kliszy fotograficznej, wnętrza starych dyskietek.

Jednak spoglądanie na Słońce poprzez jakikolwiek sprzęt optyczny (lornetki, obiektywy aparatów itp.) jest całkowicie zabronione, gdyż grozi utratą wzroku!

Czym jest zaćmienie Słońca?

Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Wtedy zaczyna przysłaniać światło słoneczne, a my obserwujemy jego "cień" na tarczy Słońca.