Stolica Rosji ogłosiła w niedzielę 7 704 nowych infekcji, najwięcej w ciągu jednego dnia od 24 grudnia. Władze potwierdziły 14 723 przypadki w całym kraju, najwięcej w ciągu jednego dnia od 13 lutego.

Burmistrz Siergiej Sobianin powiedział, że każdy, kto ma ukończone 18 lat, kto otrzyma pierwszą z dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19 od 14 czerwca do 11 lipca, automatycznie weźmie udział w losowaniu samochodu.

Co tydzień będzie rozdawanych pięć samochodów o wartości 1 miliona rubli (13 900 dolarów).

Sobianin publicznie ubolewał nad tym, jak niewielu mieszkańców zdecydowało się na szczepionkę. Wiadomo, że 1,3 miliona Moskwian z populacji liczącej ponad 12 milionów otrzymało jedną dawkę.

Sobianin ogłosił też, że miasto ponownie przeznaczy tysiące łóżek szpitalnych, żeby zabezpieczyć pacjentów z COVID-19 i powiedział mieszkańcom, aby w nadchodzącym tygodniu nie pracowali, aby pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa.

Boiska sportowe, place zabaw i inne atrakcje wewnątrz dużych parków zostają zamknięte na tydzień. Podobne obostrzenia dotyczą barów i restauracji.

Włodarz miasta zapewnił, że to tymczasowe rozwiązanie, gdyż kluczem do zmniejszenia poziomu zakażeń jest znaczne przyspieszenie tempa szczepień.