Astronauci zostali przetransportowani statkiem kosmicznym Shenzhou-12, który został wystrzelony na rakiety Long March 2F. Chińskie media podają informacje, że wszystko przebiegło zgodnie z planem, a misja zakończyła się sukcesem.

Załoga organizuje kwatery w głównym module, wystrzelonym w kwietniu 2021 r. Głównym celem załogi jest wprowadzenie do sieci 24-tonowego modułu.

Musimy ustawić nasz nowy dom w kosmosie i przetestować szereg nowych technologii. Tak więc misja jest trudna i wymagająca. Wierzę, że nasza trójka ściśle ze sobą współpracując, wykona dokładnie wszystkie zaplanowane zadania i przezwycięży napotkane trudności. – powiedział dowódca Nie Haisheng.

Misja jest pierwszą z 11 planowanych na Tianhe w fazie budowy stacji kosmicznej. Chiny wyślą kolejne dwa moduły i kilka kolejnych misji z załogą, aby ukończyć stację do 2022 roku. Chiny zostały wykluczone z kierowanej przez USA Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale powiedziały, że mogą zezwolić na zagraniczne zaangażowanie we własnej stacji.

W ciągu ostatnich kilku lat Chiny przyspieszyły swój program kosmiczny. Niedawno wylądował na Księżycu robot pobierający próbki księżycowe i wysłał je z powrotem na Ziemię, a na początku tego roku wylądował łazik na Marsie. W dalszej perspektywie Chiny planują misję załogową na Księżyc we współpracy z Rosją.