Po wielu miesiącach pandemii i zamknięcia w domach, powoli zaczynamy wracać do normalności - swoją działalność wznowiły siłownie, restauracje, kina, muzea, a kolejni artyści zdradzają swoje plany koncertowe. Oznacza to, że zachowując pewne ograniczenia związane z bezpieczeństwem, ponownie spotkamy się z rodziną, przyjaciółmi i nieznajomymi, wspólnie delektując się kulturą, sztuką i rozrywką. Jedną z nich z pewnością będą koncerty na świeżym powietrzu i festiwale, które są świetną okazją, żeby przypomnieć sobie, jak beztroskie bywały letnie miesiące, zanim Covid-19 zebrał swoje żniwo. A na jakie festiwale miejskie szczególnie warto zwrócić uwagę? Mamy swoje propozycje:

Ostróda Reggae Festival 2021 9-11 lipca (amfiteatr w Ostródzie)

Festiwalowy klasyk nad klasyki, obecny na mapie Polski już od 20 lat, który nieprzerwanie przyciąga tłumy fanów zainteresowanych jamajską muzyką i kulturą reggae. Ostróda Reggae Festival to ugruntowana marka rozpoznawalna nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie, dzięki czemu na scenie występują artyści z różnych zakątków globu. Przekaz płynący z muzyki reggae sprawia zaś, że to jedno z najbardziej kolorowych, pokojowych i relaksujących wydarzeń tego typu, na którym jest miejsce dla każdego - to wydarzenie naprawdę łączy pokolenia i pozwala choć na chwilę zapomnieć o trudach dnia codziennego, a przy okazji promuje nowe zjawiska i trendy.

A kogo będziemy mieli okazję usłyszeć w tym roku? Lista wykonawców jest naprawdę bogata! Pierwszego dnia na scenę wejdą Johny Rockers, Dubska, Gutek, Bakshish i Vavamuffin, drugiego i usłyszymy największe hity The Beat Rootz, Yellow Umbrella, Shashamane, Brinsley Forde Aswad Experience Show i Tabu, a ostatniego Czwórka Reggae Contest, Paprika Korps, Habakuk i Mesajah & I-Grades. Zakup biletów obecnie jest niemożliwy, ale w związku ze zmianą limitów pandemicznych z 50 na 75% obłożenia, należy się spodziewać uruchomienia sprzedaży i wtedy lepiej nie czekać, bo impreza jest bardzo popularna, a wiele osób w końcu chce wyjść z domu po wielu miesiącach zamknięcia.

Białystok New Pop Festival 10-11 lipca (Dziedziniec Pałacu Branickich)

14.07.2019 Białystok , Pałac Branickich . New Pop Festival .14.07.2019 Białystok , Pałac Branickich . New Pop Festival . Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

To dwudniowy miejski festiwal kulturalny o charakterze piknikowym, którego program jest układany w taki sposób, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Możemy więc liczyć na obecność nie tylko najlepszych polskich wykonawców, którzy wracają do koncertowania, ale spotkania z artystami, pokazy filmowe, pyszne jedzenie, strefy aktywnego wypoczynku, chilloutu i dla dzieci. A kto w tym roku zawita na białostocką scenę? Podczas pierwszego dnia festiwalu publiczność usłyszy Muniek i Przyjaciele, Paweł Domagała, Paulina Przybysz, Organek i Jan-Rapowanie, a podczas drugiego wystąpią Baranovski, Baasch, Margaret, Artur Rojek i Sokół.

Co więcej, w tym roku na terenie Białystok New Pop Festival pojawi się strefa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce gdzie czekać będą liczne animacje, konkursy i strefa edukacyjna, w ramach której poruszany będzie bardzo ważny temat ochrony klimatu. Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją formę na urządzeniu treningowym, nauczą się tworzyć ekologiczne kosmetyki i dowiedzą, w jaki sposób - za sprawą drobnych codziennych zmian - dbać o środowisko dla nas i kolejnych pokoleń. Bilety na festiwal są już do nabycia, można zdecydować się na 2-dniowy karnet w cenie 85 PLN albo bilet na pojedyncze dni w cenie 49 PLN.

Impreza w mieście? To możliwe!Impreza w mieście? To możliwe! Pexels.com

Louder Fest 2 Wrocław 24-25 lipca (Czasoprzestrzeń)

A może nie jesteście fanami festiwali dla całej rodziny albo mainstreamowej muzyki? To też nic straconego, w czasie wakacji we Wrocławiu odbywa się festiwal idealny dla miłośników ciężkiego gitarowego grania, a mianowicie Louder Fest. Jak opisują swoją imprezę organizatorzy, to kompletny spektakl muzyczny pełny dźwięku, światła i ognia, którego nie można przegapić. Co ciekawe, festiwal po raz pierwszy odbędzie się w formie fizycznej, bo pomysł powstał w czasie pandemii, kiedy to klasyczne koncerty nie były możliwe. Pierwsza edycja odbyła się więc w formie wydarzenia online, podczas którego fani mogli usłyszeć takie popularne zespoły, jak Vader, Lipali, The Materia czy Insidius.

Jak jednak dobrze wiadomo, ciężkie granie najlepiej sprawdza się w bezpośrednim wydaniu, więc skoro nadarzyła się ku temu okazja, już pod koniec lipca będzie można osobiście usłyszeć gitarowe riffy we wrocławskiej Czasoprzestrzeni - osoby, które nie mogą dotrzeć na miejsce lub wciąż obawiają się dużych zgromadzeń, wciąż będą miały okazję obejrzeć je w formie transmisji online. A kto rozpali scenę do czerwoności? Podczas pierwszego dnia zagrają Scylla, Valkenrag, Insidius, The Materia, The Sixpounder i Nervosa, a podczas drugiego swoje hity zagrają Hellhaim, Pandrador, Mentally Blind, Vane, Ragehammer i Decapitated. Bilet jednodniowy na Louder Fest 2021 kosztuje 120 PLN, a dwudniowe karnety są do nabycia w cenie 220 PLN.

Olsztyn Green Festival 13-15 sierpnia (plaża miejska w Olsztynie)

Olsztyn Green PlazowkaOlsztyn Green Plazowka Fot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl

Jeśli tylko pogoda dopisze, to trudno wyobrazić sobie lepsze okoliczności festiwalowe niż plaża malowniczego jeziora Ukiel. Nic więc dziwnego, że to właśnie to miejsce wybrali organizatorzy 3-dniowego festiwalu Olsztyn Green Festival. Za oprawę muzyczną odpowiadają czołowi przedstawiciele polskiego popu alternatywnego. Na festiwalu zobaczymy między innymi takich wykonawców jak: Miuosh, Organek, Muniek i Przyjaciele, Jan Serce, Sorry Boys, Krzysztof Zalewski, Maria Peszek, Kwiat Jabłoni, Pezet i inni.  Jak łatwo można się domyślić po nazwie festiwalu, poza koncertami możemy liczyć na szeroko zakrojoną kampanię na temat ochrony środowiska i zdrowego stylu życia. Na miejscu czekać będą więc spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty dla dzieci promujące ekologię, zajęcia sportowe, a także kino festiwalowe z filmami muzycznymi, spotkania z artystami, zakupy na przygotowanych stoiskach i pyszne jedzenie z najlepszych food trucków.

Podobnie jak na festiwalu w Białymstoku, tutaj również przewidziano strefę przygotowaną przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, gdzie czekać będą animacje, konkursy, a także strefa edukacyjna nastawiona na temat ochrony klimatu. Tematami przewodnim będą Europejski Zielony Ład oraz Europejski Rok Kolei, dzięki którym organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, jak ważny jest choćby świadomy wybór środka transportu. Co warto podkreślić, Olsztyn Green Festival od lat cieszy się ogromną popularnością i podczas ostatniej edycji bawiło się tu 30 tysięcy osób, więc lepiej nie zwlekać z zakupem biletu. Do wejścia na teren festiwalu upoważniają karnet trzydniowy do nabycia w cenie 199 PLN albo karnety na pojedyncze dni w cenie 89 PLN za dzień (po 15 lipca będzie to odpowiednio 219 PLN i 99 PLN) - karnet dla dzieci do lat 12 dostępny jest w promocyjnej cenie 79 PLN.

Letnie imprezy i koncerty w mieścieLetnie imprezy i koncerty w mieście Pexels.com

CieszFanów Festiwal 2021 19-21 sierpnia (Kąpielisko Wędrowiec Cieszanów)

A skoro po Olsztynie będziemy już w festiwalowym klimacie, to można przedłużyć nieco plany urlopowe i wybrać się prosto na CieszFanów Festiwal 2021, choć będzie to naprawdę daleka podróż :). Miejsce to jednak świetnie rekompensuje, bo przy okazji festiwalu można też popływać po czystym i strzeżonym kąpielisku, wypożyczyć rower i pojeździć trochę po pięknej okolicy i po prostu odpocząć w przytulnym domku - mówiąc krótko, czysty relaks! Jeśli zaś chodzi o sam festiwal, to CieszFanów Festiwal to stały element kalendarza dużych imprez muzycznych w Polsce, który co roku gości kilkanaście tysięcy uczestników z kraju i ze świata.

Również dlatego, że na scenie można wtedy zobaczyć największe gwiazdy, a w tym roku będą to Lej Mi Pół, Dr Misio i Kwiat Jabłoni (19 sierpnia), Psy Wojny, Zenek Kupatasa, Jelonek, Tabu, Kazik (20 sierpnia) oraz Boleo & Follow The Riddim, The Analogs, Pull The Wire, Farben Lehre, Hańba, Big Cyc i Łydka Grubasa. Obecnie w sprzedaży są Ciesz Pakiety, czyli karnety na całe wydarzenie z miejscem na polu namiotowym w cenie 200 PLN, dopłacając 75 PLN dostajemy już Fan Pakiet z koszulką festiwalową, a juniorzy w wieku 11-16 lat wchodzą taniej, bo ich karnet kosztuje 80 PLN.

Women’s Voices Bydgoszcz Festival 28-29 sierpnia (Leśny Park)

Women's Voices to projekt od dwóch lat obecny na polskiej scenie muzycznej jako trasa koncertowa, którego dyrektorką artystyczną jest Paulina Przybysz. W tym roku czekają nas pewne zmiany, bo organizatorzy chcą, by od tego roku było to event cyklicznie odbywający się w jednym mieście, a konkretniej Bydgoszczy. Jak łatwo można wywnioskować z nazwy festiwalu, oddaje on głos głównie kobietom i tak właśnie będzie również tym razem - pierwsza edycja festiwalu skupi się na 4 tematach, tj. bliskości, kulturze, muzyce i kobiecie, a dokładniej jej świadomości i wartości. Pełna lista występujących artystów nie jest jeszcze znana, ale z pewnością zobaczymy na scenie takie nazwiska, jak Paulina Przybysz, Brodka, Margaret, Sanah, Kasia Lins, Monika Borzym, Ifi Ude i Rosalie.

Festiwal to jednak nie tylko koncerty, ale i spotkania z artystami, zaproszonymi gośćmi, animacje kulturalne oraz warsztaty i prezentacje zagadnień związanych z aktywnym spędzaniem wolnego czasu. Nie zabraknie również strefy rodzinnego piknikowania, strefy mody (stoiska znanych i lubianych marek modowych i festiwalowych), strefy food trucków, gdzie czekać będą pyszności z różnych stron świata i warsztaty kulinarne. Jako że wydarzenia tego typu muszą być podporządkowane zaleceniom pandemicznym, a co za tym idzie mają określoną liczbę miejsc, organizatorzy postanowili udostępnić festiwal również w formie online - wydarzenie będzie filmowane z wielu kamer, a uczestnicy online będą mieli okazję porozmawiać na live czacie z artystami i zaproszonymi gośćmi.