Dlatego Microsoft myśli nad sposobem zachęcenia tej grupy do przesiadki na Windows 11. Z pewnością najlepszym sposobem jest darmowa aktualizacja, pod warunkiem, że będzie ona bardzo dobrze przygotowana i nie będzie przysparzała trudności. Microsoft twierdzi, że jest to możliwe.

Im bliżej wprowadzenia nowego systemu, tym więcej o nim wiemy. Windows 11 ma być nie tylko kolejną cyferką w okienkowej serii, ale sporym postępem. W zamyśle Microsoftu nowy system operacyjny ma być wejściem w nową erę, w zgodzie z nowymi trendami oraz krokiem ułatwiającym życie użytkownikom oraz twórcom oprogramowania. Nie bez znaczenia będzie też całkowicie przeprojektowany sklep Windows.

Jest jednak jeszcze jeden aspekt, który ma równie duże znaczenie, a Microsoft bez wątpienia ciężko pracuje nad przygotowaniem rozwiązania. Jak sprawić aby użytkownicy Windows 7 zaktualizowali 11-letni system operacyjny? W przypadku użytkowników systemu Windows 10 sprawa wydaje się banalnie prosta. Chociaż nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia, to oczekuje się, że następna wersja systemu operacyjnego będzie bezpłatną aktualizacją. Ten program może objąć także użytkowników systemu Windows 7 oraz Windows 8.

Według raportu Windows Latest, Windows 11 zawiera pakiet konfiguracyjny, dzięki któremu użytkownicy systemów Windows 7, 8 i 8.1 będą mieli bezpośrednią ścieżkę aktualizacji do systemu Windows 11 za pomocą oficjalnych narzędzi dostarczonych przez Microsoft. Ponadto wiele elementów konfiguracji klucza produktu wskazuje, że aktualizacja odbędzie się za darmo.

Te doniesienia trzeba, na razie traktować na poziomie plotki, bo Microsoft jeszcze nie ujawnił oficjalnej ścieżki aktualizacji z Windows 10, nie mówiąc już o poprzednich wersjach. Z drugiej strony, istnieją powody, by sądzić, że Microsoft to zrobi, ponieważ firma zastosowała podobną strategię, aby skłonić użytkowników do aktualizacji do systemu Windows 10. Ponadto promocja bezpłatnej aktualizacji, która miała koniec 2016 r. działa do dziś, umożliwiając użycie prawidłowego klucza systemu Windows 7 lub Windows 8 do uaktualnienia do systemu Windows 10.

Jeśli system Windows 11 będzie rzeczywiście oferowany jako bezpłatna aktualizacja, Microsoft powinien wyciągnąć wnioski z wielu błędów spowodowanych wymuszonymi aktualizacjami systemu Windows 10 w przeszłości. Decyzja ta była motywowana ambitnym planem dotarcia do miliarda urządzeń w stosunkowo krótkim czasie. Jednak teraz, gdy Windows 10 już dawno przekroczył tę liczbę, jedynym sposobem przekonania użytkowników Windows 7 jest danie im swobody w decydowaniu, bez naciskania terminami i przypominającymi aplikacjami.