Wiatrak i zamrożone butelki z wodą

Powiedzmy to sobie wprost: sam wentylator czy wiatrak może nie podołać. Szczególnie wtedy, gdy twoje mieszkanie jest mocno nasłonecznione, a do tego masz jeszcze fajne duże okna. Ale są sposoby, żeby na to zaradzić. Wystarczy, że zawczasu wrzucisz do zamrażalnika kilka plastikowych butelek z wodą. Skieruj włączony wiatrak na tak zmrożone butelki. Dzięki temu w niewielkim pomieszczeniu zadziała klimatyzacja domowej roboty i możesz poczuć się lepiej.

Wentylator i mokry piasek

Ten sam sprzęt możesz wypróbować w inny sposób. Tym razem jednak będziesz potrzebować też doniczki. Wsyp do niej piasek, a następnie polej go mocno wodą. Wiatrak zwróć w stronę doniczki. Co to da? Parująca woda pochłania ciepło z otoczenia.

Domowy, ale za to bardzo skuteczny coldpack

Oczywiście leżąc w łóżku i przewracając się z boku na bok przez gorąco nie dające zasnąć, możesz skorzystać ze sposobu znanego już w starożytnym Egipcie. Delikatnie skrop prześcieradło wodą i użyj go zamiast... kołdry. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie spania pod czymś mokrym - zrób sobie domowy coldpack, którym się będziesz ochładzał. Jeśli termofor ostatni raz widziałeś w dzieciństwie, u babci, nie przejmuj się. Torebkę foliową z lodem włóż np. do skarpety wypełnionej ryżem, a następnie zapakuj na kilkanaście minut do zamrażalnika. Ta technika sprawi, że lód będzie się rozpuszczał dłużej, zachowując swoje chłodzące, zbawienne właściwości.

Zrób pranie

OK, pranie to może nie jest kandydat na ulubione męskie hobby, ale tym razem jest szansa, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym. Pożytki są oczywiste: czysta odzież, i być może zapunktujesz w oczach swojej kobiety. Przyjemność? Gdy w mieszkaniu jest gorąco, schnące ubrania parując, będą nieco obniżały nieznośną temperaturę.

Zrób wszystko na opak

Ogólna zasada postępowania w upale jest taka: nie otwieraj okien! (bo o odcięciu dostępu światła słonecznego chyba już nie muszę ci przypominać). Powiesz: jak nie otwierać, przecież się uduszę! Prawda, będzie ciężko oddychać, ale... przy otwartych właśnie. Bo nagrzane powietrze wpadnie do mieszkania, w którym jest ciut zimniej. Jeśli chcesz je wywietrzyć, rób to rano albo wieczorem, gdy temperatura jest niższa. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie siedzenia w domu z pozamykanymi oknami, to włącz wiatrak. Nie, nie skierowany na siebie (może cię zawiać albo nabawisz się kataru). Strumień powietrza skieruj na... otwarte okno właśnie. Dzięki temu do mieszkania nie wpadnie nagrzane powietrze z zewnątrz.