Z powodu bardzo ograniczonego miejsca i ogromnego kosztu wysłania w kosmos każdego kilograma towaru, astronauci udający się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) muszą bardzo racjonalnie podchodzić do kwestii ubioru i nosić swoje ubrania kilka razy, zanim je zmienią na czyste.

Wszystko dlatego, że w ciągu całego roku przysługują im dosłownie 72 kilogramy odzieży - dużo? Może gdybyśmy mieli opcję ich regularnego prania, ale w kosmicznej rzeczywistości nie jest to wcale takie proste, a kiedy zaczniemy myśleć o dalszych lotach, np. na Marsa, będzie jeszcze trudniej.

Dlatego też NASA, myśląc długoterminowo, podjęło się współpracy z marką Tide, której celem jest opracowanie środków do prania odpowiednich dla bardzo ograniczonych wieloma aspektami podróży kosmicznych. Czemu Tide?

To doświadczona amerykańska marka detergentów do prania (produkowanych i sprzedawanych przez Procter & Gamble), wprowadzona do na rynek już w 1946 roku, która jest najlepiej sprzedającą się marką detergentów na świecie, z szacowanym udziałem w rynku na poziomie 14,3%. Mówiąc krótko, swoi i z dużym doświadczenie - nic więc dziwnego, że to właśnie na nią postawiła agencja kosmiczna.

Co jednak ciekawe, nie chodzi o klasyczne detergenty do prania, ale takie bezpieczne do stosowania w warunkach kosmicznych, tj. przy mocno limitowanej ilości wody, a do tego bezpieczne… do spożycia, bo woda z prania po odfiltrowaniu musi nadawać się do picia! Czy to w ogóle możliwe?

Przekonamy się za jakiś czas, bo Procter & Gamble dostarczyć ma pierwsze próbki na Międzynarodową Stację Kosmiczną już w przyszłym roku.

Naukowcy pracować mają też nad systemami piorąco-suszącymi, które „potencjalnie można będzie wykorzystać w osadach budowanych na potrzeby misji księżycowej i podróży na Marsa w warunkach niskiej grawitacji". Procter & Gamble ma również nadzieję, że to kosmiczne doświadczenie pomoże w ulepszaniu i rozwoju detergentów do prania dla nas, ziemskich użytkowników, bo jeśli uda się stworzyć skuteczne i nieszkodliwe dla zdrowia środki, to nasza planeta z pewnością byłaby nam wdzięczna za ich stosowanie.