Chcielibyście dowiedzieć się, jak bardzo pandemia koronawirusa wpłynęła na wyniki gigantów technologicznych, pozytywnie oczywiście? Proszę bardzo, w 2019 roku Microsoft został trzecią firmą, która osiągnęła kapitalizację rynkową na poziomie 1 biliona dolarów, a obecnie - dwa lata później - może pochwalić się już wartością 2 bilionów dolarów.

Niezły wynik, jak na dwa lata, prawda? Oznacza to, że gigant z Redmond dołączył do bardzo ekskluzywnego grona amerykańskich przedsiębiorstw, które mogą się pochwalić taką wartością i poza nim samym jest tam tylko Apple, a co więcej wyprzedził znacząco Amazon, który jako drugi osiągnął 1 bilion, ale do dwóch ma jeszcze daleką drogę.

Co jednak ciekawe, producent iPhone’ów uzyskał tę spektakularną kapitalizację rynkową dużo szybciej, bo już rok temu, co dobrze pokazuje jego pozycję. Chciałoby się jednak powiedzieć, co się odwlecze, to nie uciecze i Microsoft powoli robił swoje - w samym tylko ubiegłym roku zwiększył swój udział w rynku PC o 10% (cały świat musiał przestawić się na pracę zdalną, a wiele gospodarstw domowych dokupić dodatkowe urządzenia), sukces odniosły jego urządzenia Surface, zawartość Xbox, oprogramowanie Office 365 i przede wszystkim usługi w chmurze. Jeśli chodzi o te ostatnie, to z deklaracji firmy wynika, że przyniosły one w 2020 roku fiskalnym imponujące 48 mld USD.

Co dalej? Przyszłość wygląda dla firmy naprawdę dobrze, szczególnie w obliczu zapowiedzianego wczoraj systemu Windows 11. Bo chociaż Microsoft zapewniał kilka lat temu, że Windows 10 - ze względu na formę stale rozwijanej usługi - będzie jego ostatnim systemem, to jednak zmienił zdanie, a odbiór nowej wersji systemu wydaje się bardzo dobry.

Wielu użytkowników w końcu dostanie opcje, na które czekała bardzo długo, kilka nowych zapowiada się bardzo interesująco (np. integracja z usługą Xbox Game Pass, DirectMI Storage czy Auto HDR dla graczy), a co więcej gigant z Redmond ponownie stawia na darmową aktualizację dla posiadaczy poprzedniej wersji systemu, więc można się spodziewać sprawnej przesiadki.