Specjaliści z NASA założyli, że potrzebne im elastyczne i dość wszechstronne oprogramowanie, które na dodatek z czasem będzie można łatwo modyfikować i stosować do innych rozwiązań. Postawiono na F Prime, który powstał z myślą o obsłudze małych statków kosmicznych. Prace nad oprogramowaniem trwały kilka lat, a zaczęły się w 2013 roku. Udało się uzyskać niedrogą, przenośną i elastyczną architekturę oprogramowania, dającą możliwość skalowania i obsługi wielu procesorów.

Oprogramowanie zostało udostępnione w sieci jeszcze zanim Ingenuity trafił na Marsa. W 2017 roku F Prime został udostępniony jako oprogramowanie open source, dzięki czemu każdy może je uzyskać i swobodnie modyfikować.

Jest to kompletny pakiet oprogramowania lotniczego, obsługującego takie mechanizmy jak: dowodzenie, telemetria, śledzenie parametrów i sekwencjonowanie dla statku kosmicznego.

Oprogramowanie wykonane przez NASA jest obecnie bardzo chętnie wykorzystywane przez uczelnie i ośrodki naukowe.

A jeśli chodzi o wdrażane już zastosowania, to trzeba wymienić robota Iris Lunar Rover. Ma to być bardzo mały łazik, który zdaniem fachowców znakomicie spisze się w czasie eksploracji planet, obniżając koszty takich misji.