Przypominamy, że na mocy podpisanej umowy wszystkie tegoroczne kinowe debiuty wytwórni Warner Bros. trafiały w dniu premiery również do usługi streamingowej HBO Max, gdzie były dostępne przez cały miesiąc bez jakichkolwiek dodatkowych opłat.

Nie wszystkim takie podejście przypadło do gustu i w pewnym momencie głośno było choćby o sprzeciwie Christophera Nolana, który nie chciał, by spotkało to jego najnowszą produkcję zatytułowaną Tenet. I choć film średnio poradził sobie w kinach, również z powodu pandemii koronawirusa, która była przecież przyczyną całej współpracy, to ostatecznie nie trafił do HBO, ale trudno ocenić, czy dla reżysera to dobrze…

Tak czy inaczej, zarówno HBO, jak i Warner Bros, najwyraźniej są z porozumienia zadowolone, bo właśnie dowiadujemy się, że hybrydowy model streamingowo-kinowy zostanie przedłużony na 10 przyszłorocznych premier (może do tego czas my też dostaniemy HBO Max?).

A przynajmniej tak wynika z deklaracji wygłoszonej przez szefa WarnerMedia, Jasona Kilara, podczas ogłaszania wyników finansowych za drugi kwartał. Zapytany o przyszłą strategię w związku z ogromnym sukcesem kinowym Godzilla vs. Kong, które wygenerowało 463 mln USD przychodu, wskazując na to, że fani chętnie wrócili do kin, odpowiedział, że „format kinowy jest dla nich absolutnie ważny, ale firma czuje też bardzo dobrą odpowiedź od konsumentów, którzy doceniają możliwość oglądania filmów w domu".

Dlatego też 10 nadchodzących filmów Warner Bros. zadebiutuje w mieszanej formule, czyli w kinie i jednocześnie na HBO Max - nie wiemy, czy to wszystkie planowane obecnie filmy wytwórni na przyszły rok, czy może tylko specjalnie wybrana dziesiątka.

Kilar podkreśla też, że nie wyobraża sobie, aby kino mogło kiedykolwiek wrócić już do stanu sprzed kilku lat: - Z pewnością nie przewiduję, że wrócimy do tego, jak świat wyglądał w 2015, 16 czy 17 roku, gdzie okna między premierą kinową i oglądaniem w domu były długie, niezależnie od tego, czy była to transakcja a la carte czy coś innego - tłumaczy, dodając przy tym, że jego zdaniem to okno wynosić będzie maksymalnie 45 dni.