Żeby uniknąć zamieszania związanego z różnymi wersjami systemu, Google od Androida 10 przestało nazywać kolejne edycje OS nazwami słynnych deserów i słodkości. Jak dowiedzieliśmy się przy tej okazji, powodem było swoiste „wykluczenie" niektórych użytkowników, którzy nie rozumieli tych nazw: - Nasz zespół inżynierów zawsze korzystał wewnętrznie z nazw nawiązujących do pysznych słodyczy czy deserów, w alfabetycznej kolejności. Ta tradycja była miłą część corocznego debiutu, również zewnętrznie. Ale słyszeliśmy przez lata, że nie wszyscy w globalnej społeczności rozumieją te nazwy - tłumaczyło Google. 

Od tej decyzji, która rozczarowała wielu użytkowników minęły już blisko 2 lata i wygląda na to, że amerykański gigant… sam zatęsknił za KitKatem, Jelly Bean i innymi pysznościami. A przynajmniej na to wskazują informacje znalezione przez specjalistów do przekopywania baz danych, tyle że najpewniej nie dotyczą one Androida 12, którego premiery spodziewamy się we wrześniu albo w październiku, razem ze smartfonami Pixel 6.

Powrót do stanu sprzed zmiany możliwy jest jednak wraz z Androidem 13, bo w Android Open Source Project udało się właśnie znaleźć informacje sugerujące, że ten zmienił nazwę z „T" na … Tiramisu. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że to najsłynniejszy włoski deser składający się z biszkoptów maczanych w kawie, żółtek, cukru i mascarpone?

Mówiąc krótko, jest pyszny i idealnie pasuje do starej tradycji deserowej Androida - pytanie tylko, czy nazwa będzie używana oficjalnie jak wcześniej, czy może tylko wewnętrznie (Android 11 też był nazywany przez deweloperów Red Velvet, ale nazwa ta nie pojawiła się później oficjalnie).

Mamy nadzieję, że to pierwsze, bo zwyczaj był bardzo lubiany przez użytkowników i był z nami przed 14 wersji systemu operacyjnego Android, od Android 1.5 Cupcake, przez Donut, Eclair, Gingerbread, Honeycomb, po Ice Cream Sandwich, Lollipop, Marshmallow, Oreo i inne.

Co jednak ciekawe, Google tylko raz podjęło się oficjalnej współpracy z producentem słodyczy do promocji swojego systemu i miało to miejsce w wersji Android 4.4 Kit Kat.