A kiedy spędzamy w samochodzie więcej czasu, a do tego znajdujemy się daleko od domu, zaczynamy doceniać przydatne gadżety ułatwiające podróżowanie. Zarówno te poprawiające bezpieczeństwo nasze i naszych pasażerów, jak i te dzięki którym droga jest po prostu dużo przyjemniejsza. Z pewnością korzystacie już z niektórych z nich, jak uchwyty samochodowe na smartfon, zestawy głośnomówiące, nawigacje, wideorejestratory czy alkomaty, ale jak się okazuje to obecnie bardzo bogaty rynek, a interesujących urządzeń jest na nim coraz więcej. Naszym zdaniem jednymi z najciekawszych są:

Key Finder

Key FinderKey Finder Samsung

Zaczynamy od gadżetu, z którego najczęściej będziemy korzystać jeszcze zanim wyjdziemy z domu, bo mowa o lokalizatorze do kluczy. No bo przyznajcie się, komu nie zdarzyło się w ostatniej chwili przetrząsać całego mieszkania w poszukiwaniu kluczyka do samochodu? A że tego typu wydarzenia najczęściej mają miejsce, kiedy bardzo się spieszymy i generują mnóstwo nerwów, to warto się ubezpieczyć. Szczególnie że akurat to ubezpieczenie kosztuje dosłownie kilkadziesiąt złotych i przybiera formę niedużego breloka do kluczy z łącznością Bluetooth. Po połączeniu lokalizatora z aplikacją na smartfon, wystarczy tylko kliknąć, żeby lokalizator zaczął wydawać z siebie dźwięk umożliwiający znalezienie zguby - jeśli wybierzemy dobry model, to całość działać będzie też w drugą stronę, czyli wciśnięciu przycisku na lokalizatorze pomoże odnaleźć zgubiony smartfon. Bardziej zaawansowane modele z GPS pozwalają też na sprawdzenie położenia kluczyków na mapie, więc jeśli zdecydujemy się zostawić taki lokalizator w samochodzie - w takim wariancie najlepiej bez kluczyka :) - to bez problemu znajdziemy też samochód na tłocznym parkingu albo zaparkowany gdzieś w obcym mieście itp.

Antyzasypiacz

Antyzasypiacz dla kierowcówAntyzasypiacz dla kierowców Xiaomi

Pierwszy raz słyszycie nazwę antyzasypiacz? I nic dziwnego, bo choć to bardzo proste i przydatne urządzenie, które może uratować życie, to wciąż nie jest zbyt popularne. Oczywiście, nie zachęcamy nikogo do jazdy samochodem, jeśli nie czuje się do tego na siłach, bo ze zmęczeniem po prostu nie warto walczyć - lepiej się najpierw wyspać, a później ruszyć w drogę, a jeśli senność dopadnie nas w trasie, zjechać z drogi i nieco odpocząć. Niemniej sytuacje w życiu bywają różne, a sen potrafi dopaść za kółkiem w najmniej spodziewanym momencie, stwarzając zagrożenie życia. Dlatego też jeśli wybieramy się w dłuższą drogę albo czujemy, że nie jesteśmy w pełni sił, warto założyć na ucho proste urządzenie zwane antyzasypiaczem. Ten wygląda nieco jak aparat słuchowy, a zasad jego działania jest banalna - jeśli wyczuje, że głowa nam leci i broda zbytnio zbliża się do klatki piersiowej, zaczyna głośno dzwonić.

Samochodowy oczyszczacz powietrza

Samochodowy oczyszczacz powietrzaSamochodowy oczyszczacz powietrza Amazon

Oczyszczacze powietrza do domów cieszą się coraz większą popularnością, bo większość z nas ma coraz większą świadomość tego, jak ważne jest to dla naszego zdrowia. Szczególnie jeśli mieszkamy w dużych miastach lub regionach, gdzie jakość powietrza jest bardzo wątpliwa i otwieranie okien o niewłaściwej porze przynosi więcej szkody niż pożytku. Tu z pomocą przychodzą właśnie oczyszczacze powietrza, które pozbywają się smogu, alergenów, kurzu, pyłu, bakterii i wirusów. Czemu więc nie przenieść tych zalet również do samochodu, gdzie często spędzamy długie godziny (a zawodowi kierowcy ogromną część swojego życia), a spaliny towarzyszą nam nieustannie? Samochodowe oczyszczacze powietrze działają dokładnie tak samo jak te domowe, tyle że są dużo mniejsze, bo do oczyszczenia mają też dużo mniejszą powierzchnię. Szczególną uwagę powinny zwrócić na nie osoby, które często jeżdżą ze zwierzętami czy towarami o specyficznym zapachu, bo dzięki oczyszczaczowi na bieżąco pozbywamy się nieprzyjemnych zapachów. 

Uniwersalna ładowarka samochodowa

Ładowarka samochodowaŁadowarka samochodowa Green Cell

Rozładowany smartfon, nawigacja samochodowa, konsola przenośna czy inteligentny zegarek? Bardzo tego nie chcemy i jeśli wyposażymy się w odpowiednią ładowarkę samochodową, to nigdy nas to nie spotka. Poza tym, jeśli wybieramy się w dłuższą trasę z rodziną i chcemy mieć spokój, to warto zadbać o to, by każdy z pasażerów miał dość energii do zasilenia swojego urządzenia. Tu z pomocą przychodzą ładowarki samochodowe USB, które są w stanie jednocześnie ładować kilka urządzeń, zapewniając towarzyszom podróży rozrywkę, a nam komfort prowadzenia, czyli ciszę i zasilanie dla nawigacji, która potrafi błyskawicznie drenować baterię naszego smartfona czy dedykowanego urządzenia. Mówiąc krótko, w obecnych czasach to już niemal niezbędne wyposażenie samochodu, szczególnie że mowa o urządzeniu kosztującym kilkadziesiątych złotych.

Kamera i czujniki cofania

Kamera i czujnik cofaniaKamera i czujnik cofania E-PROFIL1E C900

W nowych samochodach z bogatym wyposażeniem czujniki i kamery ułatwiające parkowanie to już standard, ale nie oznacza to wcale, że musimy wydać majątek na auto, żeby cieszyć się podobną funkcjonalnością. Jeśli więc dopiero zaczynamy przygodę z prowadzeniem samochodu, mam opory przed parkowaniem na zatłoczonych parkingach albo widoczność przez tylną szybę naszego auta jest znikoma, to możemy na własną rękę kupić kamerę cofania. A jeśli dołożymy do niej jeszcze czujniki parkowania, które dźwiękiem będą informować, że zbytnio zbliżamy się do przeszkody, to parkowanie przestanie być jakimkolwiek problemem. Co najważniejsze, wszystko możemy nawet samodzielnie zamontować, więc nie musimy szukać mechanika, który przy okazji odchudzi nasz portfel. Wybierając kamerę warto jednak zwrócić uwagę na zakres jej widzenia i jej rozdzielczość, żebyśmy mieli pewność, że uchwyci jak najwięcej, a my będziemy wszystko wyraźnie widzieć na ekranie.