W porównaniu z kierowcami samochodów, motocykliści mają zdecydowanie trudniejsze zadanie, jeśli chodzi o możliwość wyposażenia pojazdu w dodatkowe gadżety i akcesoria. I nie chodzi tylko o ograniczone miejsce, ale i fakt, że urządzenia nie są tu w żaden sposób chronione przed niekorzystnymi

warunkami atmosferycznymi, jak wysoka temperatura, wiatr czy deszcz, który złapie nas w drodze. Nie oznacza to jednak, że nie można w ogóle znaleźć ciekawych dodatków, które przydadzą się w drodze - wystarczy spojrzeć na poniższe propozycje:

Maska antysmogowa

Maska antysmogowa dla motocyklistówMaska antysmogowa dla motocyklistów Powa

Trudno nazwać to akcesorium inteligentnym gadżetem, bo to przecież maska, ale z drugiej strony warto wykazać się inteligencją i nosić podczas jazdy odpowiednią. Część motocyklistów korzysta z kasków z szybkami, które nieco rozwiązują problem utrudnionego oddychania i nieprzyjemnego działania wiatru, ale nie mają większego znaczenia w kwestii smogu, a poza tym nie każdy lubi takie rozwiązanie. I tu właśnie można skorzystać z maski antysmogowej, która jest remedium na większość kłopotów - jeśli sięgniemy po neoprenowy model z nowoczesnymi filtrami i zaworami, jak np. Respro CE Sportsta Black, to maska będzie nie tylko bardzo komfortowa w użytkowaniu (warto szukać takich, gdzie producent wprost deklaruje zastosowanie na jednośladach), ale i skuteczna w odfiltrowywaniu pyłów, alergenów, wirusów, bakterii i innych elementów, którymi nie chce oddychać. Ma to ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, szczególnie jeśli przez większość czasu jeździmy po mieście, a dla alergików dosłownie wszędzie, jeśli jeździmy w sezonie wysokiego pylenia.

Etui na smartfon/nawigację z uchwytem motocyklowym

Etui na smartfon/nawigację z uchwytem motocyklowymEtui na smartfon/nawigację z uchwytem motocyklowym Pixabay.com

Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliście, to używanie nawigacji podczas jazdy motocyklem może wydawać się niemożliwe, ale jak najbardziej można korzystać z takiej pomocy i robić to bezpiecznie. Do wyboru, podobnie jak w samochodzie, mamy tu dedykowane nawigacje, jak i własny smartfona, tyle że w obu przypadkach trzeba jeszcze zadbać o specjalny uchwyt i etui. To pierwsze podczas jazdy jednośladem ma o tyle większe znaczenie niż w samochodzie, że kiedy smartfon się z niego wypnie, to skończy na drodze pod naszymi kołami (czyli skończy żywot), a nie miękkim dywaniku czy naszych kolanach. Żeby jednak mieć całkowitą pewność, że smartfon wyjdzie z podróży cało, warto zadbać również o specjalne etui, które ochroni go przed wodą, kurzem i innymi możliwymi zabrudzeniami, bo przecież nigdy nie wiadomo, kiedy spotka nas deszcz czy inna przygoda.

Interkom

InterkomInterkom Pixabay.com

Wybierając motocykl nie jesteśmy też pozbawieni kontaktu ze światem, bo tu również możemy znaleźć systemy komunikacji bezprzewodowej, dzięki którym bezpiecznie trzymamy ręce na kierownicy i odbieramy ważne rozmowy, a nawet słuchamy muzyki, audiobooków czy ulubionych podcastów. Jedną z opcji są interkomy, czyli zestawy składające się ze słuchawek i mikrofonów, które montujemy wewnątrz kasku (najczęściej uniwersalne, pasujące do większości kasków, które wspierają taką funkcję). Te nie tylko pozwalają na komunikację z innymi motocyklistami, co jest bardzo ważne, jeśli jeździmy w grupie, ale i głosową obsługę smartfona, co oznacza możliwość odbierania i wykonywania połączeń telefonicznych (w taki sposób zdecydowanie łatwiej np. wezwać pomoc, gdybyśmy my albo inni uczestnicy ruchu takowej potrzebowali), słuchania muzyki oraz komend z nawigacji, co jest znacznie łatwiejsze niż zerkanie na wyświetlacz.

Wideorejestrator

Uchwyt motocyklowy na smartfonUchwyt motocyklowy na smartfon Pixabay.com

Wideorejestratory są coraz popularniejsze wśród kierowców samochodów, bo w razie stłuczki czy innej kolizji mamy dokumentację całego zdarzenia i nie musimy martwić się o zeznania świadków czy monitoring miejski. Jak się jednak okazuje, motocykliści wcale nie są tu poszkodowani, bo na rynek trafiły też urządzenia dostosowane do ich potrzeb, najczęściej montowane na kasku i rejestrujące obraz przed i za motocyklem. Z tych można również korzystać do nagrywania zwiedzanych miejsc, pokonywanych tras (np. w przypadku kierowców off-roadowych) czy doskonalenia własnej jazdy, bo zawsze mamy nagranie, na którym widać, co warto poprawić.

System antykradzieżowy

Wiedzieliście, że na rynku są dostępne systemy antykradzieżowe dla motocyklistów, które mogą zastąpić zamknięcie motocykla w garażu lub innym bezpiecznym miejscu, jeśli nie mamy takiej możliwości? Najskuteczniejsze są te łączące w sobie alarmy i lokalizatory GPS (ciekawą propozycją wydaje się np. Monimoto MM5), dzięki którym nawet jeśli komuś uda się ukraść nasz jednoślad, to mamy szansę go znaleźć, bo zawsze znamy jego położenie. Czasem wystarczy sama wyjąca „syrena", żeby odstraszyć potencjalnego złodzieja, ale zawsze lepiej mieć w zanadrzu coś jeszcze, czyli wspomniany lokalizator GPS, dzięki któremu mamy możliwość odzyskania pojazdu (oczywiście nie polecamy składania samodzielnych wizyt i zawsze zgłaszamy takie sprawy na policję) - warunkiem skuteczności tego drugiego jest jednak... skuteczne jego ukrycie, żeby złodzieje mieli mocno utrudnione zadanie.