Historyczną stolicą tego regionu jest oczywiście Kłodzko. Warto odwiedzić to miasto przede wszystkim dla dwóch najbardziej znanych atrakcji. Pierwszą z nich jest górująca nad miejscowością twierdza, a drugą przepiękny, gotycki most, który powstał w drugiej połowie XIII wieku. Kłodzko zachowało oryginalny, średniowieczny układ urbanistyczny, a stara część miasta robi bardzo duże wrażenie.

Ziemia Kłodzka jest też pełna urokliwych miejscowości uzdrowiskowych, takich jak Polanica- -Zdrój, Duszniki-Zdrój czy Kudowa-Zdrój. Nie można oczywiście zapominać o jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce – Lądku-Zdrój. Każda z tych miejscowości ma swój niepowtarzalny klimat i warta jest odwiedzenia.

Najciekawszą wsią w Kotlinie Kłodzkiej są bez wątpienia Wambierzyce. To właśnie tam znajduje się Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Szczególne wrażenie na turystach robi dużych rozmiarów bazylika stojąca na wzgórzu, gdzie według legendy w XII wieku, w niszy wysokiego drzewa umieszczono figurę Matki Boskiej mającą moc uzdrawiania chorych.

KLADSKÁ KOTLINA - KOTLINA KŁODZKA. Otoczona pięcioma pasmami górskimi Sudetów Kotlina Kłodzka jest na pewno jedną z najbardziej urokliwych dolin w południowej Polsce. Wysokość gór nie przekracza 1,5 tys. m n.p.m. Najwyższy szczyt, Śnieżnik, ma 1425 m n.p.m. Stolicą Kotliny Kłodzkiej jest Kłodzko z XVII-wieczną twierdzą i zabytkową starówką. Miasteczko leży 200 km od Pragi.KLADSKÁ KOTLINA - KOTLINA KŁODZKA. Otoczona pięcioma pasmami górskimi Sudetów Kotlina Kłodzka jest na pewno jedną z najbardziej urokliwych dolin w południowej Polsce. Wysokość gór nie przekracza 1,5 tys. m n.p.m. Najwyższy szczyt, Śnieżnik, ma 1425 m n.p.m. Stolicą Kotliny Kłodzkiej jest Kłodzko z XVII-wieczną twierdzą i zabytkową starówką. Miasteczko leży 200 km od Pragi. Kłodzko/shutterstock

Nie da się jednak mówić o tym regionie, bez spojrzenia na to, co mieści się pod ziemią. Pełno tu bowiem dawnych kopalni i historii związanych z górnictwem. Miasteczka takie jak Nowa Ruda nierozerwalnie związane są właśnie z tą gałęzią przemysłu. Nawet jeśli same kopalnie nie funkcjonują od lat, to specyficzna atmosfera tych miejsc da się wyczuć w powietrzu aż po dziś dzień.

Najsłynniejszym miejscem związanym z wydobyciem cennych kruszców był bez wątpienia Złoty Stok. Dawno temu miasto było prawdziwym złotym sercem regionu. Szacuje się, że przez 700 lat wydobyto tam 16 ton czystego złota.

Szczyt rozwoju miasta przypada na XVI wiek. W Złotym Stoku funkcjonowało wówczas około 190 kopalń i kilkanaście małych hut. Każdego roku wydobywano tu 8% europejskiego złota. Niestety wojna trzydziestoletnia przyniosła zagładę miasta. Złoty Stok został zniszczony, a kopalnie zalane. Dziś, dzięki muzeum przedstawiającemu historię tego miejsca, turyści mogą zobaczyć część dawnej złotej potęgi.

Twierdza Srebrna GóraTwierdza Srebrna Góra 

Jeśli wciąż nie macie dość podziemnych wojaży, to koniecznie odwiedźcie Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Miejsce to odkryte zostało przypadkiem w 1966 roku. Robotnicy wykonujący prace w kamieniołomie marmuru odsłonili wówczas niewielkie otwór, który okazał się wejściem do najdłuższej jaskini całych Sudetów. Dziś łączną długość korytarzy szacuje się na 4500 metrów. Nie jest to jednak liczba ostateczna, bo Jaskinia Niedźwiedzia wciąż ma spory potencjał eksploracyjny. Istnieje nawet teoria, że może ona sięgać terenów pod kopułą Śnieżnika i ciągnąć się aż do czeskiej Doliny Morawy. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w nazwie jednej z najsłynniejszych jaskiń w Polsce znalazł się niedźwiedź?

Otóż wspomniani wcześniej pracownicy kamieniołomu, po zaglądnięciu w głąb swojego odkrycia, natknęli się na sporą ilość kości. Znalezisko obejmowało m.in. elementy szkieletów wilka szarego, hieny jaskiniowej oraz kompletny szkielet niedźwiedzia jaskiniowego.

Z miejsc znajdujących się głęboko pod ziemią ruszamy wysoko nad jej powierzchnię. Ziemia Kłodzka jest bowiem pełna wspaniałych punktów widokowych. Miłośnicy tego typu miejsc koniecznie powinni odwiedzić wieże na Górze Wszystkich Świętych, Kłodzkiej Górze, na Wielkiej Sowie oraz na Jagodnej.

A skoro jesteśmy już przy wysoko położonych miejscach... nie ma przecież takiej możliwości, by kotlina nie była otoczona wzniesieniami. Nie inaczej jest oczywiście z Kotliną Kłodzką. Miłośnicy górskich wędrówek mają tu naprawdę spory wybór. W okolicy mają bowiem do swojej dyspozycji: Góry Złote i Bielskie, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Góry Stołowe, Góry Sowie oraz Góry Bardzkie.

Niedźwiedź jaskiniowy (Ursus spelaeus) - szkielet z Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie (Dolny Śląsk)Niedźwiedź jaskiniowy (Ursus spelaeus) - szkielet z Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie (Dolny Śląsk) Jacek Halicki/Wikipedia

 Na koniec warto jeszcze wspomnieć o budowli militarnej, która jest jednym z symboli regionu. Mowa oczywiście o Twierdzy Srebrna Góra. Gdy w roku 1740 Prusy zdobyły Śląsk, powstała potrzeba stworzenia budowli chroniącej ten region przed obcymi siłami. Na miejsce tej gigantycznej inwestycji wybrano dwa wzniesienia górujące nad Przełęczą Srebrna Góra – Forteczną Górę oraz Ostróg. Twierdza powstawała 12 lat, a wznosiły ją 4 000 robotników. Budowla sprawdziła się w boju tylko raz. Przez kilka dni była oblegana przez wojska napoleońskie, a działo się to tuż przed podpisaniem pokoju w Tylży. Po dziś dzień jednak twierdza robi ogromne wrażenie swoim rozmachem.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje tego niezwykłego regionu. Ciekawych miejsc jest tam znacznie więcej. Jeśli zatem nie macie planów na najbliższe weekendy, ruszajcie na południowy-zachód i odkrywajcie sami wszystko to, ma do zaoferowania pełna skarbów Ziemia Kłodzka.