Po bliższym przyjrzeniu okazuje się, że nowy Extreme jest nieco dłuższy, szerszy i grubszy. Jednak wzornictwo obudowy, umiejscowienie portu USB-C i ochronna gumowana powłoka wyglądają tak samo. I chociaż nie miałem pod ręką poprzedniego modelu, to doskonale pamiętam, jak się prezentował.

SanDisk zapewnia, że dysk wytrzyma upadek z wysokości dwóch metrów oraz poradzi sobie z kurzem i wodą. Co prawda nie rzucałem nim z wysokości, żeby to sprawdzić, ale nie pieściłem dysku i wielokrotne stuknięcia, noszenie w kieszeni, torbie i plecaku, nie wyrządziły mu najmniejszej krzywdy. Także wizualnie. Wspomniana odporność na wodę mieści się w standardzie IP55, a więc wilgoć i zachlapanie nie pokona dysku, ale nie zalecam zanurzać go pod wodą. Warto też nadmienić, że SanDisk Extreme chroni także gwarancja wydłużona do pięciu lat.

W pudełku znajdziecie dysk, kabel (tylko 20 cm) i małą przejściówkę. Dysk ma port USB-C, ale dzięki adapterowi bez problemu podłączycie go do gniazda USB typu A. Dysk wraz z kablem waży zaledwie 80 g, co czyni go jednym z najlżejszych dysków zewnętrznych, jaki miałem w ręku.

Dysk jest wstępnie sformatowany przy użyciu struktury exFAT, a na dysku znajdują się narzędzia umożliwiające dostęp do funkcji szyfrowania w systemach Windows 8 i 10, a także w systemie Apple Mac OS. Szyfrowanie jest nowością w tej serii i wraz z większą szybkością, jest kolejną zaletą przemawiającą za zakupem tego modelu.

W standardzie nie ma natomiast żadnego narzędzia do synchronizowania zawartości folderów na komputerze z dyskiem. Oczywiście dysk współpracuje z dowolną aplikacją do tego celu, ale szkoda, że nie pomyślano o dodaniu czegoś na start.

SanDisk Extreme Portable SDD jest to zewnętrzny dysk USB, który można podłączyć i używać zarówno z komputerami stacjonarnymi, laptopami, konsolami do gier, a nawet niektórymi urządzeniami mobilnymi. Przez te ostatnie jest rozpoznawany jako zewnętrzny napęd USB. Jest to świetna opcja do przenoszenia zdjęć i filmów, wykonanych za pomocą smartfona.

Ogólnie rzecz biorąc, wydajność dysku jest przyzwoita, jeśli dysponujecie USB 3.2 drugiej generacji.

Dla kogo jest ten dysk? Przede wszystkim dla osób potrzebujących dużej pojemności "na wynos". Urządzenie oferuje 500 GB, co spokojnie wystarczy do przechowywania danych, zdjęć i filmów. Jego wymiary i wagę docenią osoby mobilne, dużo podróżujące. Dzięki zabezpieczeniom i długiej gwarancji możemy być spokojni o dane składowane na dysku SanDisk.