Watykan jest oczywiście siedzibą władz Kościoła Katolickiego i miejscem, w którym rezyduje papież. Obywatelami tego kraju są w przeważającej większości dostojnicy kościelni i inne osoby duchowne, a także Gwardia Szwajcarska – słynna, piesza formacja wojskowa pełniąca funkcję straży przybocznej papieża, formalnie istniejąca od XVI wieku.

Pomimo niewielkich rozmiarów Watykan jest krajem bardzo chętnie odwiedzanym nie tylko przez wiernych pielgrzymujących do tego miejsca. Wiele osób zafascynowanych jest rozmaitymi – mniej lub bardziej prawdopodobnymi – tajemnicami, jakie od wieków skrywa Stolica Apostolska.

Początkowo Watykan był miejscem pielgrzymek do grobu św. Piotra. Już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa powstały tam klasztory, przytułki, a także kramy kupieckie obsługujące podróżnych. Siedzibą papieża był jednak Lateran – zespół architektoniczno-urbanistyczny wzniesiony w IV w. przez cesarza Konstantyna I Wielkiego na gruntach rzymskiej rodziny Lateranów.

Watykan (obraz ilustracyjny)Watykan (obraz ilustracyjny) Pexels

Przeniesienie siedziby papieskiej do Watykanu miało miejsce w 1377 roku. Dokonał tego Grzegorz XI, który po powrocie z Awinionu zastał Pałac Laterański w ruinie. W XV wieku powstała Biblioteka Watykańska oraz Kaplica Sykstyńska. W latach 1506–1626, na miejscu starszej bazyliki wczesnochrześcijańskiej, powstała z kolei Papieska bazylika Świętego Piotra na Watykanie.

Państwo to utrzymało się do 1870 roku, kiedy to włączone zostało do nowo powstającego Królestwa Włoch. Papież nie pogodził się jednak z podbojem Państwa Kościelnego i ogłosił się więźniem Watykanu. Dopiero 24 lutego 1929 roku rząd włoski i Stolica Apostolska podpisali tzw. traktaty laterańskie, kończące spór i gwarantujące istnienie państwa Watykańskiego w obrębie pałacu i ogrodów watykańskich.

Tyle historii, ale co zobaczyć może w najmniejszym państwie świata współczesny turysta?

Bazylika Świętego Piotra to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na świecie. Jest przy tym jednym z największych kościołów katolickich i centrum katolicyzmu. Chociaż nie jest to katedra biskupa Rzymu, nadal uważana jest za najświętsze miejsce Kościoła Katolickiego.

Znajdujący się przed bazyliką Plac Świętego Piotra został wytyczony w XVII wieku w celu zapewnienia miejsca, w którym gromadzić mogliby się wierni z całego świata. Plac pełni tę funkcję po dziś dzień. W każdą Niedzielę Wielkanocną i podczas innych ważnych uroczystości jest nieprzerwanie wypełniany po brzegi.

Nie można oczywiście zapomnieć o tym, że to właśnie w Bazylice św. Piotra znajduje się jedno z największych arcydzieł Michała Anioła, czyli Pieta. Rzeźba ta, powstała w latach 1498-1500, przedstawia Maryję trzymającą w ramionach zdjętego z krzyża Jezusa Chrystusa. Dzieło odznacza się wyjątkową harmonią i stanowi klasyczny przykład renesansowego podejścia do sztuki. Ciekawostką jest fakt, że Kaplica Piety jest miejscem, w którym papież wdziewa swój ornat przed obrzędami.

WatykanWatykan Shutterstock

Muzea Watykańskie to z kolei miejsce rozpalające wyobraźnię wielu osób z różnych krajów. W tym gigantycznym kompleksie zebrane zostały najsłynniejsze dzieła sztuki na świecie – prace Rafaela i Michała Anioła, a także eksponaty ze starożytnego Egiptu, Grecji i Cesarstwa Rzymskiego. Właściwie nie ma roku, w którym nie pojawiłyby się jakieś rewelacje na temat rzekomych, bezcennych zbiorów ukrytych w Muzeach Watykańskich i skrywających prawdę o historii świata. Punktem kulminacyjnym zwiedzania muzeów jest wizyta w Kaplicy Sykstyńskiej. Freski stworzone przez Michała Anioła oraz innych mistrzów renesansu, stanowią jeden z najważniejszych skarbów sztuki na świecie.

Watykan. Gwardia Szwajcarska.Watykan. Gwardia Szwajcarska. Fot. Sławomir Kamiński / AG

Oprócz wspomnianych powyżej budowli warto również zwiedzić Stanze Watykańskie, czyli reprezentacyjne apartamenty papieskie w północnym skrzydle Pałacu Watykańskiego. Są one udekorowane freskami Rafaela oraz jego pomocników i uczniów. A jeśli przytłoczy nas ogrom i przepych wszystkich wspomnianych wcześniej zabytków, to zawsze możemy udać się do Ogrodów Watykańskich, aby odpocząć chwilę i pokontemplować piękno przyrody.

Widok na plac Św. Piotra podczas mszy celebrowanej przez Papieża Franciszka. Watykan, Wielkanoc, 1.04.2018 r.Widok na plac Św. Piotra podczas mszy celebrowanej przez Papieża Franciszka. Watykan, Wielkanoc, 1.04.2018 r. Fot. Gregorio Borgia / AP Photo

Ogrody zajmują powierzchnię około 23 hektarów, na których znajduje się wiele gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych pochodzących z różnych kontynentów. Teren ogrodów przecinają aleje, przy których ulokowane zostały przepiękne fontanny. W Ogrodach Watykańskich znajdują się też: dom letni, tarasy widokowe oraz liczne kapliczki i groty. Warto pamiętać, że miejsce te przez wiele wieków nie było dostępne dla turystów i przeciętnych obywateli.

Kaplica SykstyńskaKaplica Sykstyńska 

Sytuacja uległa zmianie dopiero za Piusa XII, który sprawował funkcję papieża w latach 1939-1958. To oczywiście nie wszystkie ciekawe miejsca, jakie ma do zaoferowania Watykan. Jest ich znacznie więcej. Z pewnością uda Wam się je znaleźć, jeśli zdecydujecie się odwiedzić najmniejsze państwo na świecie.