Jeśli uważacie, że brzmi to, jak coś z Avatara Jamesa Camerona, to jesteście na dobrym tropie. Okazuje się, że film z 2009 roku mocno inspirował inżynierów z Mercedes-Benz, pracujących nad Vision AVTR. W komunikacie prasowym można wyczytać, że pojazd tworzy „biometryczny związek z kierowcą".

To śmiałe stwierdzenie obejmuje kilka pomysłów: po pierwsze, samochód wykorzystuje dane biometryczne do identyfikacji właściciela. To nie jest całkowicie nowa koncepcja, bo Hyundai wprowadził skaner linii papilarnych w SUV-ie Santa Fe w 2018 roku, umożliwiając użytkownikom uruchamianie silnika odciskiem palca. Jednak AVTR idzie o krok dalej. Kierowca musi po prostu położyć rękę na konsoli środkowej, która zasili pojazd po rozpoznaniu wzorców oddychania i bicia serca.

 

O ile Mercedes ujawnił AVTR na targach CES 2020. To na targach IAA Mobility 2021 w Monachium w Niemczech samochód jest prezentowany z nową sztuczką: "kontrolą umysłem". Jak donosi TechRadar, użytkownicy muszą nosić urządzenie BCI z elektrodami przymocowanymi z tyłu głowy, które zamieniają myśli w określone działania. Urządzenie kalibruje się około minuty, po czym kierowcy mogą wykonywać określone funkcje bez fizycznego ruchu.

Zamiast myśleć o czymś, co ma się wydarzyć, użytkownicy muszą skupić się na punktach świetlnych na cyfrowej desce rozdzielczej. System rozpoznaje, który z nich jest oglądany, uruchamiając zaprogramowaną funkcję.

Urządzenie BCI mierzy aktywność neuronów w korze i rozpoznaje, na które punkty świetlne użytkownik kieruje swoją uwagę.

Mercedes wcześniej ujawnił, że jego samochód jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 110 KW, czyli ok. 469 koni mechanicznych. Ma również bardzo imponujący zasięg, 435 mil. Bateria na bazie grafenu jest kompostowalna i całkowicie nadająca się do recyklingu, dzięki czemu jest przyjazna dla środowiska.

AVTR ma również wnętrze z wegańskiej skóry, które jest wykonane z materiałów nadających się do recyklingu. Co najważniejsze, może poruszać się po skosie i na boki, a także do przodu i do tyłu, co znacznie ułatwia parkowanie. A fani oświetlenia RGB bez wątpienia pokochają wszystkie zewnętrzne diody LED.

Jak w przypadku każdej koncepcji, Vision AVTR nie pojawi się w najbliższym czasie, ale może trafi do sprzedaży przed planowaną datą premiery Avatara 5 w 2028 roku.