Czym zajmuje się lekarz urolog?

Urologia to dziedzina medycyny podlegająca pod chirurgię i zajmująca się układem moczowym oraz moczowo-płciowym u mężczyzn, jego profilaktyką, diagnozowaniem oraz odpowiednio dobraną metodą kuracji. Do kompetencji urologa należy leczenie takich chorób, jak m.in. zapalenie dróg moczowych, choroby pęcherza, kamica nerkowa, schorzenia zewnętrznych narządów rozrodczych, zaburzenia erekcji, rozrost prostaty. Problemy związane z układem moczowo-płciowym nie zawsze dotyczą tylko osób starszych, a systematyczna kontrola u urologa po 40. roku życia może zapobiec rozwojowi wielu uciążliwych chorób.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i pomóc w podjęciu decyzji o wizycie u urologa? Przede wszystkim problemy z nietrzymaniem i nieprawidłowym wydalaniem moczu, uczucie parcia na pęcherz, bóle w dolnej okolicy pleców, zmiany w obrębie narządów płciowych, a także zbyt częsta potrzeba skorzystania z toalety, zaburzająca codzienne funkcjonowanie.

Kłopoty z prostatą – kiedy należy wybrać się do lekarza?

Łagodny rozrost prostaty jest jednym z najczęściej występujących schorzeń układu moczowo-płciowego i zwykle dotyka mężczyzn dopiero po 50. roku życia. Do istotnych czynników ryzyka wystąpienia powiększenia gruczołu krokowego należą przede wszystkim wiek oraz ilość wydzielanych hormonów powstających w jądrach. Choroba postępuje zazwyczaj powoli, a pierwsze symptomy mogą zostać niezauważone, dlatego też tak ważna jest systematyczna kontrola urologiczna, nawet gdy jesteśmy pewni, że nic nam nie dolega. Warto bowiem pamiętać, że wczesne wykrycie rozrostu prostaty może prowadzić do całkowitego wyleczenia jedynie za pomocą profilaktyki oraz środków farmaceutycznych. Zwykle gdy rozrost prostaty nie jest zaawansowany, lekarz proponuje wygodne w stosowaniu preparaty pochodzenia roślinnego (np. przyjmowany jedynie raz dziennie Prostamol UNO), łagodzące najbardziej uciążliwe dolegliwości, jak parcie na mocz, częste jego oddawanie czy słaby strumień.

Które objawy mogą nam sugerować, że dochodzi do łagodnego rozrostu prostaty? Przede wszystkim zwiększona częstotliwość oddawania moczu, zarówno w dzień, jak i w nocy, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, szczypanie bądź pieczenie w trakcie mikcji, słaby strumień moczu oraz przedłużony czas jego oddawania zakończony niekontrolowanym kapaniem. Skrępowanie i dyskomfort związane z objawami rozrostu prostaty nieraz doprowadzają do zaburzenia erekcji, co w rezultacie może mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie psychiczne oraz życie seksualne mężczyzny.

Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Wizyta u urologa przebiega dokładnie tak samo jak wizyty u lekarzy innych specjalizacji. Warto pamiętać, że jeśli nie wybieramy się na badanie prywatnie, powinniśmy mieć ze sobą skierowanie od lekarza rodzinnego. Wchodząc do gabinetu, dobrze mieć ze sobą ostatnie badania, np. morfologię krwi, USG, prześwietlenia, a także spis leków przyjmowanych obecnie i w niedalekiej przeszłości. Przed przyjściem należy również zadbać o higienę.

Na początku wizyty urolog zapyta o problemy zdrowotne i (w zależności od podanych objawów) zrobi dokładny wywiad. Następnym krokiem jest obejrzenie narządów płciowych z podbrzuszem oraz badanie palpacyjne przez odbyt, dzięki któremu specjalista jest w stanie wykryć zmiany w obrębie prostaty. Choć ta część wizyty lekarskiej wielu wydaje się krępująca, zazwyczaj trwa bardzo krótko i nie wiąże się z wywołaniem fizycznego bólu. Podczas ostatniego etapu konsultacji lekarz wypisze skierowanie na szczegółowe badania lub dobierze odpowiedni rodzaj leczenia, np. poprzez zastosowanie środków farmaceutycznych. Bez względu na stan zdrowia warto po 40. roku życia systematycznie odbywać takie wizyty, ponieważ pomogą zatrzymać ewentualny rozrost prostaty, a co za tym idzie – zachować komfort życia fizycznego i psychicznego u dojrzałego mężczyzny.