"Robin Hood i Szmaragdowy Król" to słuchowisko zrealizowane z wielkim rozmachem, naszpikowane gwiazdami, nowoczesne, ale też czerpiące inspirację kultowego już serialu "Robin z Sherwood" z 1984 roku. Dlatego też bądźcie pewni, że w Sherwood pojawi się tajemniczy bóg lasu, Hern.

"Robin Hood i Szmaragdowy Król" to słuchowisko autorstwa Jakuba Ćwieka, twórcy popularnej serii fantastycznej "Kłamca", a także głośnych kryminałów "Topiel" i "Drelich". To w pełni oryginalna fabuła, wykorzystująca legendarne postacie Robina, Marion, Szeryfa i Wesołej Kompanii, stawiająca ich naprzeciw innej legendy — Króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu. Galopująca na złamanie karku akcja miesza się tutaj z humorem, a widz wciągany jest w coraz to nowe wątki, wydarzenia i zapoznaje się z nowymi postaciami.

Jakub Ćwiek napisał kipiącą od przygody i humoru fabułę, w której sprytnie połączył losy dwóch legend – tytułowego Księcia Złodziei oraz mitycznego Króla Artura. W jego wersji przygód Robina będzie on zmuszony połączyć siły ze swoim zaciekłym wrogiem, Szeryfem z Nottingham, by wspólnie przejrzeć zamiary tajemniczego przybysza i jego świty, słynnych Rycerzy Okrągłego Stołu.

Jak tłumaczy Jakub Ćwiek, jednym z fundamentów nowej opowieści jest relacja Robina, w którego wcielił się Tomasz Kot, z Szeryfem z Nottingham, którego zagrał Robert Więckiewicz.

- Nie lubię tych wersji opowieści o Robin Hoodzie, w których Szeryf jest nie tylko zły i bezwzględny, ale i głupi — zdradza Jakub Ćwiek. - Wolę te, gdzie Szeryf jest wręcz mądrzejszy od Robina, gdzie bezwzględnie punktuje naiwność czy emocjonalność banity i potyka się nie tyle o własną głupotę, co arogancję i bezduszność. Uważam, że konflikt między Robinem a Szeryfem działa najlepiej, gdy widać starcie intelekt kontra emocje.

Storytel zdecydował się na formułę słuchowiska. Powstało w ten sposób kompletne dzieło, w które słuchacz wsiąka bez reszty. Słucha się tego doskonale. Mamy tu mamy pełną obsadę oraz prowadzącego całą historię narratora. Wszyscy interpretują swoje kwestie, odgrywają role. Dodatkowo słuchowisko jest wzbogacone pełnym udźwiękowieniem, które wprowadza w historię i oddaje atmosferę konkretnych zdarzeń, porywa wyobraźnię. Zadbano też o wprowadzenie oryginalnej muzyki, skomponowanej i nagranej na potrzeby tego projektu przez zespół Łąki Łan.

Legendarne postaci Robin Hooda, jego towarzyszy i wrogów, przemawiają głosami gwiazdorskiej obsady, na czele z Tomaszem Kotem, Nataszą Urbańską i Robertem Więckiewiczem. Las Sherwood wybrzmiewa feerią realistycznych dźwięków i klimatyczną muzyką, w pełni przenosząc odbiorców i odbiorczynie w sam środek przygody. Usłyszycie świst przecinającej powietrze strzały, szum prastarych dębów, tubalny i nieziemski głos leśnego bóstwa, a także pełen wściekłości ryk Szeryfa z Nottingham, któremu Robin znów zalazł za skórę. Naszym przewodnikiem w tej przygodzie jest Andrzej Seweryn jako narrator-bajarz, którego głos raz zaczarowuje nas atmosferą opowieści snutej przy ognisku, a kiedy indziej oddaje dynamizm zaciekłych pojedynków Robina z ludźmi Szeryfa.

Słuchowisko Storytel "Robin Hood i Szmaragdowy Król" - premiera 11 września 2021 roku.