Czasy, kiedy komiksy uważano za niepoważną rozrywkę dla najmłodszych, już dawno za nami - obecnie zajmują one w kulturze miejsce na równi z książkami czy filmami i nieustannie zyskują nowych odbiorców. W związku z tym postanowiliśmy co miesiąc przygotowywać dla Was zestawienie z najciekawszymi premierami, żebyście wiedzieli, na co szczególnie warto zwrócić uwagę.

Horizon Zero Dawn: Raróg, tom 1

Po objęciu funkcji Raroga, czyli przywódcy Loży Łowców, Talanah wyrusza w następną niebezpieczną misję. W jej trakcie poznaje kolejnych sprzymierzeńców i przeciwników, a także zupełnie nowy rodzaj maszyn zaprojektowanych specjalnie do zabijania wyszkolonych w walce ludzi. Ta zdobyta przypadkiem, cenna wiedza może w przyszłości okazać się kluczowa w uzyskaniu przewagi nad maszynami.

Jak sugeruje tytuł komiksu, zaczynamy od propozycji dla fanów gry wideo zatytułowanej Horizon Zero Dawn. Ta przedstawiała losy wojowniczki plemienia Nora o imieniu Aloy, która żyje w postapokaliptycznym świecie przejętym przez mechaniczne zwierzęta i próbuje rozwikłać tajemnicę pochodzenia maszyn i swojego przeznaczenia. Jest to o tyle istotne, że tom Raróg jest skierowany do osób, które ukończyły tę grę, bo bezpośrednio kontynuuje wydarzenia z jej końca i czyni to w sposób kanoniczny. Niemniej tym razem główną bohaterką jest Talanah Khane Padish, towarzyszka Aloy, która pomagała w zniszczeniu HADESA (rudowłosa wojowniczka pojawia się jednak tu i ówdzie). Na szczęście scenarzystka, która pracowała przy oryginalnej grze wideo, dobrze wiedziała, jak poprowadzić tę historię, żeby nie brakowało nam Aloy (nie bez przyczyny została przecież uhonorowana Nagrodą Gildii Scenarzystów Amerykańskich, prawda?) i w efekcie dostajemy bardzo ciekawą i wciągającą opowieść, która na dodatek została niesamowicie zilustrowana - dla fanów gry pozycja obowiązkowa!

Księgi Magii

Timothy Hunter z pozoru jest zwykłym trzynastolatkiem, spędzającym dni na oglądaniu telewizji i jeździe na deskorolce. Jednak w rzeczywistości jest inny niż prawie wszyscy na Ziemi, chociaż jeszcze tego nie wie. Z tego powodu mroczne siły planują zgładzić chłopca, zanim odkryje swoje powołanie. Na szczęście Tim ma także sprzymierzeńców, czterech najwybitniejszych i najbardziej tajemniczych magów...

Chociaż nastoletni bohater sugeruje najczęściej, że komiks jest skierowany do młodszego odbiorcy i w tym przypadku w pewnym sensie jest podobnie, to… nie do końca. Bo kiedy spojrzymy na autora tego tomu, to wszystko się zmienia - w przypadku Neila Gaimana nic nie jest bowiem oczywiste i tak samo jest z Księgami Magii, które z jednej strony mogą być pozycją dla młodszych odbiorców, a z drugiej strony baśnią dla dorosłych, każdy ma szansę wyciągnąć z nich coś dla siebie. Co ciekawe, podczas lektury wiele osób znajdzie tu z pewnością wiele Harry’ego Pottera, bo nastoletni czarodziej budzi dziś jednoznaczne skojarzenia, ale warto wtedy pamiętać, że to J.K. Rowling czerpała od Gaimana, a nie odwrotnie, bo postać Timothy’ego Huntera powstała już w latach 80. ubiegłego wieku! Tak czy inaczej, to naprawdę wyjątkowa opowieść (a raczej cztery opowieści ilustrowane przez czterech wybitnych rysowników) o chłopcu, który nie wierzy w magię, choć to właśnie ona jest jego przeznaczeniem.

Komiksy - premiery wrzesień 2021Komiksy - premiery wrzesień 2021 Daniel Górecki

Conan Barbarzyńca. Exodus i inne opowieści

Po latach nieobecności Conan powraca do Cymerii. Będzie musiał przeżyć bez pożywienia, broni i dachu nad głową, a tymczasem wydaje się, że natura w ojczystej krainie wcale nie jest zadowolona z powrotu dawno niewidzianego mieszkańca.

Tym razem to już pozycja zdecydowanie dla dorosłych, bo kiedy do akcji wkracza Conan Barbarzyńca, to krew leje się hektolitrami, podobnie zresztą jak trunki z procentami. Jeśli zaś chodzi o historię opowiadaną w tym tomie, to bohater wraca w nim do rodzinnej Cymerii z nadzieją na „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej", jednak ojczyste ziemie mają na ten temat nieco inne zdanie. Co więcej, na jego drodze pojawią się tajemnicza dziewczynka, za którą podąża grupa ludzi zamierzających za wszelką cenę ją zabić. Czy to tragiczna pomyłka i słynny barbarzyńca pomoże ją wyjaśnić, czy może oprawcy mają ku temu powód, bo zło przybrało tym razem najniewinniejszy z kształtów?

Uniwersum DC. Batman Detective Comics - Wojna Jokera, tom 5

Joker wypowiedział Batmanowi wojnę i chce wykorzystać postaci z przeszłości Mrocznego Rycerza, aby ją wygrać! Tymczasem rodzina Nietoperza dochodzi do siebie po niedawnej śmierci Alfreda Pennywortha – nikt jednak nie przeżywa odejścia wiernego kamerdynera bardziej niż Bruce Wayne. Jego strata mocno odbiła się na psychice Mrocznego Detektywa.

Odwieczna wojna między Batmanem i Jokerem to coś, co napędza uniwersum DC i co fani lubią najbardziej - tym razem szala zwycięstwa przechyla się jednak w stronę tego drugiego, który postanowił wykorzystać chwilę słabości Nietoperza. Joker wywołuje falę ataków, które mają osłabić obrońcę Gotham zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Na pierwszy ogień idzie opanowująca miasto sekta, na czele której staje Two-Face, a do tego Batman musi też stawić czoła ożywionemu Lincolnowi Marchowi, przemienionemu przez toksynę Luciusowi Foxowi, Killer Crocowi i wielu innym. Wszyscy mają zaś jeden cel, na dobre pozbyć się obrońcy Gotham - czy im się uda, a może Batman jest silniejszy niż się wszystkim wydaje?

Komiksy - premiery wrzesień 2021Komiksy - premiery wrzesień 2021 Daniel Górecki

DC Deluxe. Kosmiczna Odyseja

Niemal wszyscy we Wszechświecie zapomnieli o istnieniu Antyżycia – potężnej mocy, która tysiące lat temu zniszczyła setki układów planetarnych i doprowadziła do cofnięcia się w rozwoju cywilizacji Nowej Genezy i Apokolipsu. Teraz sam Darkseid, mroczny władca Apokolipsu, dostrzega, że ponownie nadchodzi kosmiczne niebezpieczeństwo.

Nie oszukujmy się, chociaż DC Deluxe. Kosmiczna Odyseja to fenomenalny komiks, to niestety nie jest to pozycja dla każdego - zeszyty zawarte w tym tomie powstały jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, co czuć szczególnie w sposobie opowiadania historii i zachowaniach bohaterów. Normalnie pewnie byłoby też widać po rysunkach, ale za te odpowiada fenomenalny Mike Mignola, czyli twórca słynnego Hellboya, więc w tym przypadku nie można powiedzieć złego słowa. Jeśli jednak jesteśmy w stanie przymknąć oko na jej wiek, to Kosmiczna Odyseja to prawdziwie epicka kosmiczna saga, przy której nie sposób się nudzić. No bo co powiecie na to, że Darkseid musi szukać pomocy u swoich największych wrogów, czyli m.in. Supermana i Batmana? Oj, dzieje się!

Marvel Now 2.0, Ms Marvel – Raz za razem, tom 10

Odkąd Kamala prowadzi podwójne życie, jej relacje z przyjaciółmi poważnie ucierpiały. Rozwiązanie? Impreza! Oczywiście, impreza przerwana atakiem złoczyńcy i szybką wycieczką w kosmos.

Kamala Khan, znana lepiej jako Ms Marvel, nie jest najpopularniejszą bohaterką uniwersum Marvela, ale za sprawą serii w ramach Marvel Now 2.0 jest duża szansa, że się to zmieni. Szczególnie że to naprawdę udane komiksy, które doczekały się nawet nominacji do prestiżowej Nagrody Eisnera, co dużo mówi o jej jakości. Raz za razem to ostatni tom przygód Kamali w ramach Marvel Now 2.0, w którym poznajemy odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest znalezienie równowagi między zwyczajnym życiem i obowiązkami superbohaterki. Czy Kamala zdecyduje się zdradzić swój sekret rodzinie i przyjaciołom, czy może poświęci swoje relacje w imię wyższego dobra?

Komiksy - premiery wrzesień 2021Komiksy - premiery wrzesień 2021 Daniel Górecki

Marvel Fresh, X-terminacja

Pierwsza grupa X-Men, stworzona przed laty przez Profesora X, została przeniesiona do współczesności. Na jej członków czekał tu świat, który ledwie rozpoznali, ale postanowili pomóc w zmienianiu go na lepsze. Teraz przyszłość wszystkich mutantów spoczywa w rękach bohaterów z przeszłości.

Jeśli dopiero zaczynacie swoją komiksową przygodę, to tego typu tytuły mogą być nieco przytłaczające, bo kiedy w grę zaczynają wchodzić różne linie czasowe, sytuacja mocno się komplikuje. I dokładnie tak jest tym razem, bo do teraźniejszości trafia z przeszłości pierwsza grupa X-Menów stworzona przez Profesora X, której zadaniem jest ochrona aktualnych X-Menów, a wszystko po to, by przyszłość nie legła w gruzach. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy do czynienia z bardzo dobrym komiksem i warto poświęcić czas na jego przeczytanie, szczególnie że rysunki Pepego Larraza idealnie oddają tempo, klimat i atmosferę historii opowiadanej przez Eda Brissona.

Marvel Fresh. Doktor Strange, tom 1

Doktor Strange traci moc, a Tony Stark proponuje mu rozwiązanie na miarę XXI wieku – podróż w kosmos! Tam ziemski Mistrz Magii znajdzie dziwnych wrogów i jeszcze dziwniejszych przyjaciół, a także trafi do niewoli obcego ludu kochającego jedynie naukę. I – a jakże – odzyska moc.

Marvel trochę kazał nam poczekać na pierwszy tom przygód Doktora Strange’a w ramach linii wydawniczej Marvel Fresh, ale w końcu i fani tego wyjątkowego „czarodzieja" mają powody do zadowolenia. Zwłaszcza że za historię odpowiada jeden z najlepszych scenarzystów na świecie, który ma na swoim koncie choćby tak kultowe pozycje jak Kingdom Come: Przyjdź Królestwo. I choć tym razem nie chodzi o epicką historię pełną superbohaterów, ale jednego konkretnego, to autor ponownie pokazuje klasę, snując ciekawą opowieść o bohaterze tracącym swoje moce (i cenie, jaką przyjdzie mu zapłacić za ich odzyskanie), w której nie brakuje zwrotów akcji i dobrze znanych postaci.

Komiksy - premiery wrzesień 2021Komiksy - premiery wrzesień 2021 Daniel Górecki