Inteligentny głośnik Echo Dot 4 to pierwsze urządzenie tego typu od Amazona, dostępne oficjalnie w Polsce. Zanim wydacie na niego 299 zł, zapoznajcie się z naszym testem, wskazującym na podstawowe wady i zalety tego głośnika. 

Wysoka jakość wykonania i komponentów użytych do produkcji

Echo Dot 4 ma kształt kuli ze ściętym spodem, co pozwala ustawić urządzenie w stabilnej pozycji. Górna część głośnika została pokryta przyjemną w dotyku tkaniną. Na spodzie umieszczono natomiast LED-owy pierścień świetlny, który wyświetla nam aktualny status urządzenia (np. gdy wyłączymy mikrofon, świeci na czerwono).

Echo Dot 4Echo Dot 4 Amazon

Na wierzchu głośnika umieszczono cztery przyciski. Jeden z nich wywołuje asystentkę głosową Alexę, drugi wyłącza wbudowany w głośnik mikrofon, a pozostałe służą do regulacji głośności. Na tylnym panelu znajdziemy natomiast gniazdo ładowania oraz - co warto podkreślić - wyjście słuchawkowe. Do ładowania zaraz wrócimy, natomiast wyjście słuchawkowe jest bardzo dobrą opcją, ale niestety często niedostępną w urządzeniach tego typu.

Na solidność z pewnością ma wpływ wprowadzenie aluminiowych elementów konstrukcyjnych. Głośnik Amazona jest zdecydowanie lżejszy niż wygląda i waży zaledwie 970 g.

Na tę chwilę w naszym kraju dostępny jest tylko jeden wariant kolorystyczny - grafit. Jednak kto wie, być może do sprzedaży trafi również biała odmiana. 

Alexa wciąż nie mówi po polsku

Siri też i użytkownicy sprzętu Apple nie robią z tego szczególnego dramatu. Myślę, że z czasem ta sytuacja ulegnie zmianie, a póki co trzeba się pogodzić z faktem nieznajomości polskiego. 

Świetna aplikacja mobilna i Smart Home

Myślę, że obecnym użytkownikom nie trzeba prezentować, ale nowym warto wspomnieć, że nieodłącznym elementem ekosystemu Amazona i samego głośnika jest aplikacja mobilna Alexa. Za jej pośrednictwem możemy powiązać naszą asystentkę z popularnymi aplikacjami, a nawet z urządzeniami Smart Home. U mnie w domu pracują pod jej zarządem drukarki, oświetlenie Philipsa, kilka głośników i kilka innych drobiazgów. Niestety cierpię z powodu braku obsługi niektórych aplikacji oraz sprzętów - mimo, że są na liście. Przykład? Brak wsparcia dla YouTube i Xboxa.

Echo Dot 4Echo Dot 4 Amazon

Bardzo ciekawą funkcją są tzw. Routines. Pozwalają ona "zaprogramować" asystentkę tak, by w chwili, gdy wypowiemy daną komendę, wykonuje określone działania jak włączanie żarówek, muzyki, podawanie prognozy pogody oraz przypominała nam o powtarzalnych czynnościach, jak choćby pogonienie nas do łóżka. 

Wysoka jakość dźwięku

Echo Dot 4 zaskakuje pozytywnie wysoką jakością dźwięku. Zadowoli wszystkich lubiących posłuchać muzyki ze streamingu. 

Brak portu USB-C oraz spory zasilacz

Jak już wspominałem wyżej, wracam do zasilacza. Bardzo duży (jak na wymiary urządzenia) zasilacz jest jedynym źródłem prądu dla tego głośnika. Chwaliłem za obecność wyjścia słuchawkowego, ale muszę skrytykować za brak portu USB-C. Uważam to za sporą wadę.

Warto czy nie warto? Myślę, że wady i zalety pokazałem wyżej. Echo Dot 4 to wydatek ok. 300 zł, a więc jeśli jesteście gotowi go ponieść i wprowadzić do swojego systemu Alexy kolejne urządzenie, to może to być całkiem dobry pomysł.