Jak wybrać balię?

W zasadzie ograniczeniem jest tylko wyobraźnia i zasoby producenta. Jednak koniecznie trzeba zadać sobie pytanie, jakim użytkownikiem balii będziecie — codziennym czy tylko weekendowym, ile czasu możecie poświęcić na przygotowanie wody, żeby wskoczyć do balii oraz na konserwację urządzenia i zabezpieczenie go na czas, gdy nie jest użytkowane. Tylko wtedy gdy dobrze przemyślicie te zagadnienia, kąpiele w balii będą prawdziwą przyjemnością, bo nie będzie im towarzyszył stres wynikający z niewłaściwych wyborów.

W tym miejscu najważniejszym kryterium jest decyzja odnośnie sposobu ogrzewania balii. Jest to moment, w którym musicie poznać różnice pomiędzy poszczególnymi systemami i wybrać optymalne rozwiązanie.

Kupujemy balię do ogroduKupujemy balię do ogrodu Scandispa

Zasadniczo istnieją cztery sposoby ogrzewania wody w baliach. Zapoznajcie się z nimi dokładnie. Każdy z nich warunkuje sposób, w jaki możecie i chcecie korzystać z balii. Część jest przeznaczona dla ludzi mających czas i osób zdyscyplinowanych, a część z nich z pewnością będzie odpowiadało ludziom żyjącym w biegu, gotowych przenieść ciężar przygotowania kąpieli oraz konserwacji na automatykę. Niezależnie od wybranego systemu, kąpiel w balii zawsze jest rewelacyjnym przeżyciem i chwilą doskonałego relaksu.

Postaraliśmy się przedstawić każdy z nich jak najdokładniej. Poniżej znajdziecie wszystkie kluczowe elementy: rodzaj użytkownika, czas na przygotowanie kąpieli, konserwację oraz ewentualne dodatkowe akcesoria.

1. Piec opalany drewnem: przeznaczony najczęściej do weekendowego użytkowania. Kiedy napalimy w piecu (około 3-4 godziny) możemy korzystać z balii przez weekend. W nocy temperatura spada o około 3-5 °C.. Wymiana wody co 1-2 dni. Dedykowane głównie dla tych, którzy cenią atmosferę i nie przeszkadza im trochę pracy przy paleniu w piecu. W przypadku, gdy chcemy zachować wodę w czystości na dłużej, musimy zastosować system filtracyjny (wymuszony obieg przez 6 godz. /dzień). W okresie zimowym system filtracyjny i piec muszą być zabezpieczone na noc przed zamarzaniem.

2. Ogrzewanie elektryczne: dedykowane do całorocznego użytkowania. Po pierwszym zalaniu grzejemy wodę 12 – 15 godz. i przy pomocy termostatu utrzymujemy cały czas ciepłą wodę gotową do kąpieli. Wymiana wody co 6-8 tygodni. Jacuzzi i balie wyposażone w elektryczne ogrzewanie zawsze posiadają system filtracyjny. Dedykowane dla osób, które chcą mieć jacuzzi gotowe do użytku bez dodatkowego nakładu pracy.

3. Ogrzewanie gazowe: przeznaczone również dla użytkowników weekendowych. Najlepiej posłuży osobom, które chcą się kąpać podczas weekendu. W piątek wystarczy włączyć piecyk, który grzeje wodę w tempie 15 °C/ godz co sprawi, że z balii można korzystać przez cały weekend i wystarczy tylko dogrzać wodę na zdefiniowaną temperaturę. Wymiana wody co około 2 dni. W przypadku, gdy chcemy wodę zachować higienicznie czystą na dłużej, musimy zastosować system filtracyjny (wymuszony obieg przez 6 godz./doba). W okresie zimowym system filtracyjny i piec muszą być zabezpieczone na noc przed zamarzaniem.

Jak wybrać balię do ogrodu?Jak wybrać balię do ogrodu? Scandispa

4. Ogrzewanie przy pomocy podłączenie do pompy ciepła. W przypadku gdy dom jest wyposażony w pompę ciepła, istnieje możliwość podłączenia jacuzzi do istniejącej pompy ciepła. Takie jacuzzi na czas, kiedy działanie pompy jest ograniczone, wyposażamy również w podgrzewacz elektryczny. Wymiana wody co 6-8 tygodni. System filtracyjny w zestawie.

Balia z ogrzewaniem hybrydowym?

Może się okazać, że właśnie rozwiązanie hybrydowe okaże się idealnym rozwiązaniem dla wielu z Was. Łączy ono zalety każdego z wyżej wymienionych rozwiązań. W praktyce wygląda to tak, że balia wyposażona jest nie w jeden, ale w dwa. Piec na drewno i piec na gaz szybko nagrzewają wodę, a piec elektryczny bez obsługi i niskim kosztem utrzymuje odpowiednią temperaturę.

Piec elektryczny + piec na drewno – rozwiązanie przeznaczone dla osób, które chcą mieć balię cały czas w gotowości, ale cenią sobie atmosferę pieca opalanego drewnem. Termostat utrzymuje wodę na określonej temperaturze, a piecyk na drewno lekko dogrzewa wodę i robi klimat.

Piec elektryczny + piec na gaz – piec gazowy pozwala na szybkie nagrzanie wody, a piec elektryczny utrzymuje temperaturę na długie godziny, a nawet dni.

Balia w ogrodzieBalia w ogrodzie Scandispa

Ile kosztuje użytkowanie balii?

Balia ogrodowa z piecem na drewno: ilość drewna zużytego do ogrzania balii jest zależna od temperatury otoczenia i wody i jakości drewna. Zazwyczaj do ogrzania wody jest potrzebny 1-1,5 koszyka suchego drewna lub 1 opakowania brykietu drzewnego.

Balia ogrodowa z piecem gazowym: butla gazowa wystarcza na 2-3 weekendy. Jest to ekonomiczne rozwiązanie.

Balia ogrodowa z piecem elektrycznym: Koszt dzienny utrzymywania ciepłej wody w balii (37°C) jest około 3 zł/dzień (dotyczy jacuzzi i balii z izolacją arktyczną i pokrywą. Wyliczenie na bazie modelu Best Electric & Arctic firmy Scandispa).

Jak przygotować się do ustawienia balii w ogrodzie?

Wybór miejsca, w którym stanie balia jest bardzo ważny. Musi ona stanąć w miejscu łatwo dostępnym, tak żeby do niej łatwo wchodzić i wychodzić. Koniecznie musi być bezpiecznie, a więc unikamy śliskich powierzchni dookoła. Jeśli macie takie możliwości warto też ustawić ją pod jakimś zadaszeniem, chociaż nie jest to konieczne.

Jednak co najważniejsze — balia musi stanąć na stabilnym, wypoziomowanym i utwardzonym podłożu, zabezpieczającym ją przed nadmierną wilgocią. Dlatego dobrze przemyślcie, gdzie ją "widzicie" w swoim ogrodzie, sprawdźcie wymiary urządzenia i przygotujcie właściwe miejsce. Jako podłoże znakomicie nadają się: kostka brukowa, wylewka betonowa, drewniana konstrukcja, utwardzone podłoże żwirowe. Najgorszym rozwiązaniem będzie trawa, ziemia, piasek, gdyż kumulują one wilgoć, która z czasem da się we znaki drewnianej balii.

Relaks w balii ogrodowejRelaks w balii ogrodowej Scandispa

A jeśli chcecie ją dodatkowo zabudowywać lub umieścić na tarasie to należy zadbać o odpowiedni dostęp do spodu balii i do podestu z osprzętem, tak aby ewentualne prace serwisowe nie stanowiły problemu.

Balia ogrodowa to doskonałe miejsce dla osób lubiących odpoczynek na świeżym powietrzu, ciszę, spokój i bliskość natury. Jej zaletą jest dostępność przez cały rok, a zmieniające się pory roku dostarczą dodatkowych bodźców. Jest to wyjątkowa forma odprężenia nie tylko solo, ale także z najbliższymi i przyjaciółmi. Wyobraźcie sobie jakim rewelacyjnym pomysłem może być impreza w połączeniu z możliwością wskoczenia do gorącej wody, kojącej zmęczone zmysły i ciało.