Nowa seria przynosi trzy wersje Kindle Paperwhite 5: bazową, Signature Edition i Kids. Pierwsza wprowadza większy, bo 6,8-calowy wyświetlacz (poprzednik posiadał 6-calowy ekran) o rozdzielczości 1430x1080 pikseli, co daje zagęszczenie pikseli na poziomie 300 ppi (bez zmian).

Ten zachowywać ma się jak prawdziwy papier i nie będzie oślepiał użytkowników odbijanym światłem, dzięki czemu ma się świetnie sprawdzać w każdych warunkach, nawet przy bezpośrednim świetle słonecznym. Tym bardziej że panel jest o 10% jaśniejszy niż w poprzedniku, a producent nie zapomniał też o ciemnym trybie.

Nowy KindleNowy Kindle Amazon

Amazon przeprojektował także interfejs, dzięki czemu przerzucanie stron ma być o 20% szybsze. Paperwhite 5 oferuje też poziom wodoszczelności IPX8, co oznacza, że niestraszne jest mu nawet zanurzenie w wodzie (zabrakło jednak ochrony przed pyłem). Ponadto jeszcze w tym roku będzie można konfigurować i zmieniać ustawienia e-czytnika za pomocą aplikacji Kindle na sparowanym urządzeniu z systemem iOS lub Android.

Signature Edition posiada dodatkowo czujnik światła, pozwalający na automatyczną regulację jasności ekranu w zależności od warunków otoczenia. To również pierwszy Kindle z obsługą bezprzewodowego ładowania - sprawdzi się tu dowolna ładowarka w standardzie Qi.

Kindle Paperwhite Kids to z kolei jak sama nazwa wskazuje model skierowany do młodszych użytkowników. Ten oferowany jest w ramach rozszerzonej dwuletniej gwarancji. Dzięki temu Amazon wymieni nam uszkodzony egzemplarz na nowy bez wnikania w szczegóły "wypadku". Wspiera on również audiobooki i łączność Bluetooth dla słuchawek, a dodatkowo zachęca do czytania odznaczeniami osiągnięć i narzędziami edukacyjnymi do rozwijania umiejętności czytania i pisania.

Paperwhite Kids przeznaczony jest dla dzieci od 7 roku życia i nie posiada dostępu do internetu, by pociechy przypadkiem nie dokonały niechcianych zakupów. Rodzice otrzymają zaś możliwość zarządzania urządzeniem z poziomu panelu rodzicielskiego (Parent Dashboard). Urządzenie, poza klasyczną czarną opcją, jest też odstępne w dwóch bardziej zmyślnych kolorach (Emerald Forest i Robot Dreams), a przy zakupie otrzymujemy roczną subskrypcję Amazon Kids+ z dostępem do tysięcy książek.

Amazon chwali się, że wszystkie 3 wersje działają do 10 tygodni na jednym ładowaniu i wspierają szybkie ładowania za pomocą złącza USB typu C. Kindle Paperwhite 5 posiada 8 GB na dane i kosztuje 689,99 zł. Signature Edition to już koszt 869,99 zł. Nie wiemy, ile trzeba będzie zapłacić za wersję Kids, ani czy ta będzie dostępna w naszym kraju. Premiera nowych e-czytników już 27 października.