Elon Musk nie lubi Jeffa Bezosa i jego Blue Origin, o czym właśnie mogliśmy się przekonać, bo uczestnicy konferencji Code usłyszeli, że ten powinien włożyć więcej wysiłku w „dostanie się na orbitę niż pozwy", bo w ten sposób nie można „wywalczyć sobie drogi na Księżyc".

Jest to oczywiście nawiązanie do pozwu, jaki Blue Origin złożyło po tym, jak przegrało konkurs na księżycowy lądownik. Swoje oberwało się również innemu konkurentowi SpaceX, czyli Virgin Galactic i jego pierwszemu lotowi pasażerskiemu.

Mówiąc krótko, Elon Musk ceni tylko własny SpaceX i choć nie wygląda to najlepiej, to najwyraźniej ma tu sprzymierzeńca w postaci samego NASA. Jak informuje The Verge, które pozyskało pewne dokumenty NASA, agencja miała czuć, że propozycja Blue Origin, czyli lądownik księżycowy za 5,9 mld USD, to dosłownie uprawianie hazardu.

Firma Jeffa Bezosa miała niepotrzebnie mocno zawyżać cenę, licząc na to, że NASA zdecyduje się na negocjacje dopiero po wybraniu jej oferty. Co więcej, Jeff Bezos i spółka mieli zakładać, że NASA otrzyma pełne finansowanie Kongresu dla pierwotnej oferty, chociaż ten jasno powiedział, że tak się nie stanie.

Jak więc łatwo się domyślić, zamiast negocjować cenę, NASA zdecydowała się na wybór SpaceX, które swój lądownik wyceniło na 2,9 mld USD. Wtedy Blue Origin wyraziło swój sprzeciw i nawet złożyło w ostatniej chwili ofertę w wysokości 2 mld USD, ale było już za późno - co więcej,  Government Accountability Office odrzuciło sprzeciw Blue Origin, twierdząc, że NASA nie pogwałciła żadnych regulacji, wybierając ofertę SpaceX.

Blue Origin skomentowało i tę decyzję, zarzucając NASA odrzucenie swojej świetnej oferty i porzucenie pewnych wymogów bezpieczeństwa w projekcie SpaceX, a także dawanie firmie Elona Muska nieuczciwej przewagi w związku z innymi wspólnymi projektami.

Mówiąc krótko, nie wygląda to poważnie, a raczej jak przepychanki słowne z podstawówki, ale… SpaceX też ma na koncie podobne zachowania jak Blue Origin, czyli kilka pozwów w związku z kontraktami, więc użycie takich właśnie słów przez Elona Muska nie jest zbyt fortunne.