Peresild i Shipenko pozostaną na stacji tylko 12 dni, kręcąc sceny do filmu The Challenge. Film opowiada o rosyjskiej lekarce, granej przez Peresild, która musi udać się na stację kosmiczną, by leczyć chorego kosmonautę. Natomiast Shipenko będzie pracował nad filmowaniem i oświetleniem.

Oboje polecieli w kosmos wraz z rosyjskim kosmonautą Antonem Szkaplerowem, który będzie mieszkał na stacji do wiosny, prowadząc badania dla rosyjskiej korporacji kosmicznej Roscosmos. Będzie on też pomagał przy produkcji filmu. Szkaplerow wraz z mieszkającymi już na stacji rosyjskimi kosmonautami Olegiem Nowickim i Piotrem Dubrowem zagrają też drobne role w filmie.

Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych kilku lat w kosmosie aż zaroi się od filmowców. Już 12 października William Shatner ma polecieć na skraj kosmosu i z powrotem w rakiecie New Shepard firmy Blue Origin. Wiadomo jednak, że nie wejdzie na orbitę. Od dawna mówi się też, że Tom Cruise może udać się na stację kosmiczną w SpaceX Dragon, aby nakręcić sceny do swojego nowego filmu.

 

Wizyty kosmicznych turystów nie są na ISS niczym nowym. Nawet filmy, też już były nagrywane w kosmosie. W latach 80. astronauci na pokładzie promu kosmicznego przywieźli ze sobą kamery IMAX, aby nagrać materiał, który został skompilowany w film dokumentalny zatytułowany The Dream is Alive.

A kiedy twórca gier wideo Richard Garriott poleciał na stację kosmiczną w 2008 roku jako płatny turysta kosmiczny, nakręcił krótki film science fiction zatytułowany Apogee of Fear. Był to pierwszy film fabularny nakręcony w całości w kosmosie, choć trwał mniej niż osiem minut. The Challenge ma być pierwszym pełnometrażowym filmem zawierającym sceny nakręcone w kosmosie.