Koncern informował już jakiś czas temu, że ma w planach zbudowanie ogromnego metawersum, czyli tworu zacierającego granice między światem rzeczywistym i wirtualnym. Brzmi tajemniczo? Zdecydowanie, ale w gruncie rzeczy chodzi o narzędzia do komunikacji w wirtualnej rzeczywistości, które pozwolą na bardzo immersyjne odczucia i interakcje zbliżone do tych klasycznych.

Jeśli jednak całość ma się udać, to Facebook musi solidnie zainwestować nie tylko w infrastrukturę, ale i uzdolnionych ludzi, którzy podzielą jego wizję i się w nią zaangażują.

Jak się właśnie dowiadujemy Mark Zuckerberg liczy na to, że znajdzie ich w Europie, gdzie planuje aż 10 tysięcy miejsc pracy dla wykwalifikowanej kadry.

To właśnie pracownicy z Unii Europejskiej, w tym Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Holandii, Polski i Hiszpanii, mają pomóc powołać do życia doświadczenia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości na najwyższym poziomie, a plan Facebooka zakłada tu perspektywę 5-letnią.

Firma twierdzi przy tym, że to dowód wiary i zaufania w europejski sektor technologiczny, wskazując przy tym na uniwersytecką edukację najwyższego poziomu i wiodące regulacje w zakresie wolności wypowiedzi, prywatności i transparentności.

Nie da się ukryć, że brzmi to bardzo ciekawie w kontekście wielu sporów Facebooka i ustawodawców Unii Europejskiej, które odbywają się właśnie na tych ostatnich polach i często kończą ogromnymi karami.

Czyżby więc Facebook mydlił nam nieco oczy, próbując odwrócić uwagę od ostatnich wydarzeń z udziałem jego byłej pracowniczki, która ujawniła niemoralne praktyki stosowane przez koncern? Z pewnością, ale z drugiej strony taką liczbą dobrze opłacanych miejsc pracy trudno pogardzić - co prawda firma Marka Zuckerberga zyska kolejny argument w rozmowach z lokalnymi władzami, które będą musiały przecież łagodniej spojrzeć na tak dużego pracodawcę, ale szkoda zmarnować taką okazję, którą na dodatek można wykorzystać, by nieco wpłynąć na poczynania giganta. No to kto chętny do pracy?

Jeszcze więcej krwi i czarnego humoru w "W lesie dziś nie zaśnie nikt 2"