Według Reutersa to naturalne, że firmy samochodowe sprzedają dużą liczbę słabo sprzedających się aut firmom wynajmującym, takim jak Hertz i zazwyczaj nie chwalą się tym głośno. Tym razem jednak sprzedaż samochodów firmie Hertz pokazuje, że pojazdy elektryczne stają się coraz popularniejszym produktem i to właśnie spowodowało wzrost kapitalizacji rynkowej Tesli.

W momencie pisania tego tekstu akcje Tesli wzrosły o 12,66% w porównaniu z ceną otwarcia wczorajszego dnia, co jej bezpośrednim skutkiem podpisania umowy z firmą Hertz. Co więcej, kapitalizacja rynkowa producenta elektrycznych samochodów wynosi obecnie 1,02 biliona dolarów.

Elon Musk mówi: "A teraz Bitcoin podrożeje!"

Oznacza to, że Tesla jest najbardziej wartościową firmą samochodową i dołącza do ekskluzywnego klubu podmiotów, które przekroczyły tak wysoką kapitalizację rynkową. W skład tego elitarnego grona wchodzą jedynie Apple, Amazon, Google i Microsoft.

Tymczasowy dyrektor generalny Hertz, Mark Fields, wydawał się pewny siebie w sprawie pojazdów elektrycznych, rozmawiając z Reutersem: „Pojazdy elektryczne są obecnie głównym nurtem, a dopiero zaczęliśmy dostrzegać rosnący globalny popyt i zainteresowanie".

Jego pewność siebie nie jest jednak bezpodstawna. W dzisiejszym Londynie strefa o nazwie Ultra Low Emission Zone (ULEZ) została rozszerzona 18-krotnie w całej stolicy. Kierowcy starszych, zanieczyszczających środowisko samochodów, którzy będą chcieli jeździć w tej strefie, będą musieli uiścić wysoką opłatę. Intencją jest zepchnięcie większej liczby osób do transportu publicznego i przestawienie się na pojazdy elektryczne, aby zmniejszyć zanieczyszczenie w stolicy. Podobne rozwiązania stosowane są w coraz większej liczbie miejsc.

Tesla otworzy sieć restauracji?

Ciekawie będzie zobaczyć, jak od tego momentu zachowywać będzie się kapitalizacja rynkowa Tesli. Chociaż firma ma jeszcze większy potencjał, jej dyrektor generalny, Elon Musk, swoją szczerością może nieumyślnie zaszkodzić wartości firmy, wzbudzając kontrowersje w mediach społecznościowych.