Badacze University of Maryland podzielili się właśnie wynikami swoich badań, których efektem są wyjątkowe drewniane produkty, które mają szansę zastąpić takie tradycyjnie wykonywane ze stali. Zespół przygotował m.in. drewniane noże, które są ich zdaniem 3 razy ostrzejsze od stalowych i bez problemu można nimi pokroić stek, a także drewniane gwoździe, które bez problemu przebijają 3 solidne deski jednocześnie.

Hardened Wood, bo o nim właśnie mowa, powstaje w procesie polegającym na usunięciu z drewna pewnych elementów na skutek terapii chemicznej, a następnie podniesienie jego gęstości. Zdaniem badaczy można ją podnieść nawet 23-krotnie, co nadaje temu modyfikowanemu drewnu zupełnie nowe właściwości.

Czy wypada dawać alkohol jako prezent?

Jak wyjaśnia jeden z autorów badań, Teng Li, drewno składa się w dużej mierze z celulozy, która ma większy współczynnik siły do gęstości niż ceramika, metal czy polimery.

Problem polega jednak na tym, że celuloza to tylko połowa drewna, bo w środku mamy też słabsze składniki, jak hemiceluloza i lignina.

To właśnie na nich, a konkretniej ich usunięciu skupili się badacze, w efekcie czego uzyskali drewno dużo wytrzymalsze niż pierwotnie, które na dodatek można formować w dowolny kształt, jak wspomniane wcześniej noże czy gwoździe. A żeby ograniczyć wchłanianie wody i wydłużyć życie tych drewnianych produktów, drewno jest zabezpieczane olejem mineralnym.

Pojazdy elektryczne mogą w przyszłości obejść się bez tradycyjnego akumulatora? Będą nim nadwozie lub kadłub

Jak tłumaczą badacze, produkcja tego typu drewna jest dużo tańsza niż stali, a przy okazji zdecydowanie lepsza dla środowiska - specjaliści szacują, że aż 75% energii potrzebnej do produkcji klasycznej stali pochodzi z węgla, każda tona wyprodukowanej stali uwalnia do atmosfery ok. 1,9 tony dwutlenku węgla, a takich ton produkujemy rocznie na całym świecie… 1864 mln!